ISTANBUL. Pred turecký súd postavili 35 fanúšikov futbalového klubu Besiktas pre údajné spiknutie s cieľom zhodiť vtedajšieho premiéra, dnešného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
V procese, ktoré ľudskoprávne organizácie považujú za absurdný, im hrozia doživotné tresty.
Podporu im vyjadrujú aj priaznivci iných klubov. "Toto nie je o futbale, to je o slobode," povedal AFP fanúšik najväčsieho rivala Besiktasu tímu Galatasaray.
Objednával pizzu
Prokurátor požaduje také vysoké tresty pre členov fanklubu nazývaného Carsi.
Obviňuje ich z toho, že počas protivládnych protestvov v lete minulého roka poskytovali zahraničným médiám fotografie, aby vyvolali dojem, že v Turecku je "arabská jar". Mali tiež napadať policajtov, keď sa ich pokúšali zatýkať.
V žalobe sa objavujú aj také absurdnosti, že jeden z obvinených sa previnil tým, že protestujúcim objednával pizzu.
Prípad si vyslúžil veľkú pozornosť nielen v Turecku, kde sa považuje za snahu Erdogana potrestať klub, ktorého fanúšikovia sa prejavujú ako podporovatelia sekularizmu, ale aj vo svete.
"Označovať futbalových fanúšikov za nepriateľov štátu, len pre to, že sa zúčastnili na verejnom proteste, je absurdná paródia," vyhlásila Emma Sinclair-Webb z tureckej pobočky Human Rights Watch.
Súdia aj ďalších
Protesty v roku 2013 vypukli po tom, čo sa zverejnili plány, že park na námestí Taksim v Istanbule nahradí nákupné centrum. Boli vyjadrením nespokojnosti s celkovým smerovaním Turecka aj aroganciou moci predstavovanej Erdoganom.
Okrem fanúšikov Besiktasu sa ešte v lete tohto roka začal proces s inou skupinou demonštrantov. Aj tým navrhol prokurátor vysoké tresty.
Turecko je momentálne pod silnou kritikou za stav ľudských práv a útoky na médiá ohrozujúce ich slobodu.