Londýn 10. decembra (TASR) - Špičkoví európski vedci dnes kritizovali politiku Európskej únie v oblasti vedy a požadovali reformy a zvýšenie financií na zabránenie odlevu mozgov do Spojených štátov.
"Musíme si uvedomiť, že USA majú oveľa väčší úspech než EÚ v priťahovaní mladých talentov na doktorskej úrovni z celého sveta," uviedli prezidenti 10 európskych vedeckých akadémií v liste pre Radu Európy.
List podpísali Lord May z Oxfordu, prezident britskej Kráľovskej spoločnosti, Hubert Curien z francúzskej vedeckej akadémie a Janne Carlsson, predseda švédskej Kráľovskej akadémie vied. Poslali ho Andersovi Foghovi Rasmussenovi, premiérovi Dánska predsedajúcemu v EÚ, pred summitom únie v Kodani.
Vedci v liste požadujú rozvinúť na summite debatu o tom, akým spôsobom by Európa mohla viac konkurovať USA a zastaviť odchod svojich vedcov.
EÚ si na summite v Lisabone v roku 2000 predsavzala zvýšiť financovanie vedy, aby sa stala "najprospievajúcejšou svetovou ekonomikou založenou na vedomostiach".
"Vládne rozpočty sa budú musieť zvýšiť na úroveň porovnateľnú s USA a Japonskom," navrhli vedci vo svojom liste. USA v roku 2000 minuli 2,7 percenta svojho rozpočtu na výskum a Japonsko tri percentá, pričom podľa údajov OECD Európa zaostáva už od polovice 90. rokov.
Americká vláda plánuje zvýšiť toto financovanie do roku 2003 až o 20 percent, japonský rozpočet sa tiež zväčšil. "V celej Európe nie je vidieť žiadny zodpovedajúci dynamizmus, pričom očakávania sú veľké," dodali vedci.
Európska únia by mala odkopírovať americký univerzitný systém a stať sa viac otvorenou, flexibilnou a výkonnou. Mala by podporovať jednotlivé vlády, aby sa sústreďovali na základný výskum a obchodnému sektoru ponechali na starosti rozvoj a aplikovaný výskum.
Podľa vedcov EÚ míňa polovicu svojho rozpočtu na sektor poľnohospodárstva, kým veda výrazne zaostáva.