SYDNEY, BRATISLAVA. Bol to deň, ktorý Austrálčanom pripomenul, že terorizmus sa neodohráva len niekde ďaleko od nich. Zároveň však ukázal, aká tolerantná je austrálska spoločnosť.
Stálo to však životy troch ľudí, ktorí zomreli pri rukojemníckej dráme v kaviarni Lindt v centre Sydney.
Keď do nej v pondelok ráno vtrhol ozbrojený muž a prinútil zákazníkov vyvesiť na okno vlajku pripomínajúcu logo Islamského štátu, mnohí si spomenuli na výzvy tejto organizácie, aby v západných krajinách zabíjali „osamelí vlci“. Teda jednotlivci, ktorí nemajú priame prepojenie na teroristické siete, a preto často unikajú tajným službám.
Vyznanie viery
Profil
Monis (50)
- Z Iránu ušiel v roku 1996, tvrdí, že ho režim prenasledoval.
- Donedávna sa hlásil k šiitskému islamu, tento mesiac konvertoval na sunnitský.
- Hovoril, že Austrália bude napadnutá za účasť vo vojne v Afganistane.
- Považoval sa za duchovného, odmietal umiernený islam.
Na vlajke bola šaháda, vyznanie viery, ktoré patrí k piatim pilierom islamu. „Nie je boha okrem Alaha a Muhammad je posol boží.“
Symbol, ktorý sa nachádza napríklad na saudskoarabskej vlajke, no zároveň sa k nemu hlási aj al-Káida.
Islamský štát sa však k útoku nehlásil. Austrálsky premiér Tony Abbott len hovoril, že má politické pozadie a polícia pracovala podľa manuálu na boj s terorizmom.
Nasadila aj ostreľovačov a špeciálne jednotky. Tie zasiahli po sedemnástich hodinách, z miestnosti bolo počuť streľbu a výbuch. Zomrel útočník a dvaja rukojemníci.
Útočník bol zrejme len jeden. Viac ako na člena teroristickej siete sa podobal práve na „osamelého vlka“.
V Austrálii s azylom
Man Haron Monis je 50-ročný samozvaný „moslimský duchovný a mierový aktivista“.
Pochádza z Iránu, odkiaľ odišiel pre údajné stíhanie a v Austrálii dostal azyl.
Podľa Guardianu len minulý týždeň konvertoval zo šiitského islamu na sunnitský, ku ktorému sa hlási aj Islamský štát.
Pre políciu nie je neznámy, už ho obvinili z napomáhania pri vražde exmanželky či za mnohonásobné sexuálne obťažovanie. Dostal sa von na podmienku.
"Páchateľ bol dobre známy štátnym úradom, aj úradom Commonwealthu," povedal v utorok austrálsky premiér Tony Abbott. "Mal dlhú históriu násilnej trestnej činnosti, posadnutosti extrémizmom a duševnej nestability."
Písal navyše listy rodinám austrálskych vojakov, ktorí padli vo vojne v Afganistane. Padlých vojakov v nich hrubo urážal.
Podľa Sydney Morning Herald sa v posledných dňoch snažil vyhnúť odsúdeniu, ale na súdoch neuspel. Obsadenie kaviarne preto môže byť skôr zúfalým činom ako premysleným útokom.
Videá na YouTube
V kaviarni uväznil 17 ľudí, počas dňa sa ich niekoľko dostalo von. Štyri ženy prinútil vystúpiť pred kamerou a video sa nakrátko objavilo na YouTube.
Na záberoch tvrdili, že ide o útok Islamského štátu a že „náš brat z Islamského štátu sa k nám správa veľmi dobre“, cituje videá portál Vocativ. Polícia však videá považuje za neoverené a vyzvala médiá, aby ich nezverejňovali.
Kaviareň sa nachádza v úplnom centre Sydney. Len kúsok od nej je známa opera, ktorú pre obavy z bombového útoku uzavreli a prehľadali.
Pri kaviarni sa okamžite objavili davy. Obliehanie zaujalo aj turistov, ktorí sa pred kaviarňou fotili.
Bola medzi nimi aj moslimka Nadia el-Mouelhy. Okamžite sa ponúkla policajtom, či nepotrebujú pomoc.
„Cítila som, že som srdcom s ľuďmi vnútri. Potom som sa stiahla a začala sa modliť,“ povedala pre Guardian.
Odveziem sa s vami
Hovorí, že jej moslimská šatka vzbudila hneď pozornosť. Muž v dave na ňu začal kričať, že umiernený moslim neexistuje. „Ja som umiernená moslimka. Ak by som si dala dolu šatku, bola by som ako všetci ostatní v dave,“ odkázala mu.
Toto je však jedna z mála negatívnych reakcií, ktoré bolo v tradične veľmi zmiešanej austrálskej spoločnosti počuť.
Spoločné modlitby veriacich rôznych náboženstiev prebehli večer v mešite bez incidentu aj napriek hrozbám pravicových extrémistov.
Prejavy solidarity sa stali aj hitom na internete. „Ak idete autobusom mojou trasou, oblečte si tradičný náboženský odev a nemusíte sa báť. Pôjdem s vami,“ napísala na Twitteri používateľka Sir Tessa.
Pod heslom Pôjdem s vami sa potom začali množiť výzvy na sprevádzanie ľudí, ktorí sa cítia ohrození.
„Neznamená to, že nie sme mysľou pri ľuďoch uväznených v kaviarni. Znamená to, že nechceme, aby bolo ešte viac nevinných obetí,“ napísal na Twitteri Dom Knight.
