HAAG, BRATISLAVA. Mali to byť prípady, ktoré ukážu, že Medzinárodný trestný súd v Haagu sa nebojí súdiť ani ľudí, ktorí sú pri moci.
Stíhanie kenského prezidenta Uhuru Kenyattu a sudánskeho diktátora Umara Bašíra však súd zastavil.
Kým o Kenyattovi sa vedú spory, do akej miery môže za násilie, ktoré vzniklo po voľbách v roku 2007, pri ktorom zomreli stovky ľudí, zodpovednosť Bašíra za činnosť jeho armády počas občianskej vojny v Dárfúre spochybňuje málokto.
Od roku 2003 tu zomreli státisíce ľudí.
Bašírovo stíhanie sa začalo v roku 2009, no on sám súd neuznáva a do Haagu ho nevydali ani iné krajiny, ktoré v pozícii prezidenta navštívil.
Žalobkyňa súdu Fatou Bensoudová preto rozhodla, že vyšetrovanie pozastaví a prostriedky „nasmeruje na iné akútne prípady“.
Za vinu to dáva nečinnosti Bezpečnostnej rady OSN, ktorá netlačí na Bašírovo zatknutie.
Bašír toto rozhodnutie prezentuje ako vlastné víťazstvo. „Medzinárodný trestný súd zdvihol ruky a vzdal sa. Ľud Sudánu si pevne stál za svojím a povedal, že žiadny sudánsky predstaviteľ sa nemá podriadiť koloniálnym súdom v Haagu alebo kdekoľvek inde,“ povedal podľa BBC.
Nejde o oslobodenie, tvrdí hovorca Human Rights Watch Richard Dicker. „Prokurátorka sa nevzdala, len vyzvala Bezpečnostnú radu, aby jej konečne pomohla pri zadržaní Bašíra a ďalších obvinených, aby sa zodpovedali pred spravodlivým súdom,“ povedal pre BBC.