KÁHIRA. Skupinu 439 Egypťanov, ktorí sú podozriví z účasti na vlaňajších pouličných násilnostiach, vrátane zabitia troch policajtov, bude súdiť vojenský tribunál.
Rozhodol o tom egyptský generálny prokurátor.
Horšie ako civilné súdy
Ako uviedla agentúra AP, kauza súvisí s reakciou islamistov na odvetu vládnych síl za islamistické nepokoje, ktoré sa v Egypte rozpútali vlani po zosadení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.
Jeho nástupca vo funkcii Abdal Fattáh Sísí v októbri nariadil armáde, aby pomáhala polícii pri ochrane dôležitých štátnych inštitúcií.
Organizácie na ochranu ľudských práv v tejto súvislosti upozornili, že egyptské vojenské súdy neposkytujú ani také záruky spravodlivosti ako civilné súdy, ktorých verdikty sú často kontroverzné.
Prezidentské nariadenie podľa nich môže viesť k militarizácii stíhania demonštrantov a iných oponentov vlády.
Terčom kritiky sú aj masové súdne procesy s Mursího prívržencami, ktoré sa veľmi často končia vynesením prísnych rozsudkov.
Stopli kritickú vedkyňu
Za zákrok proti miestnemu disentu sa považuje aj sobotňajšie rozhodnutie egyptských úradov nevpustiť do krajiny známu americkú vedeckú pracovníčku a bývalú diplomatku.
Američanka Michele Dunneová pricestovala do Egypta na pozvanie Egyptskej rady pre zahraničnú politiku a v Káhire mala vystúpiť s prednáškou. Egyptské úrady na medzinárodnom letisku v Káhire ju však do krajiny nevpustili a deportovali ju do Nemecka. Dunneová je vo svojich prácach často kritická k egyptskej vláde.
Na svojom konte na Twitteri Dunneová už z Nemecka napísala, že časť Egypťanov jej vyčítala, že nevenuje dostatok pozornosti provládnym názorom. "Ale keď som prijala pozvanie na konferenciu vládnej inštitúcie, odmietli mi povoliť vstup (do krajiny). To má byť čo?" uviedla.
Úrady na káhirskom letisku informovali, že Dunneovej meno je na zozname osôb, ktoré majú zákaz vstupu do Egypta a ktorý vypracovali bezpečnostné zložky, informovala agentúra AP.
Dunneovej prípad však nie je prvý - vlani v auguste, po zverejnení správy, ktorá obvinila egyptskú vládu z možných zločinov proti ľudskosti, egyptské úrady zakázali vstúpiť na územie krajiny výkonnému riaditeľovi organizácie Human Rights Watch (HRW) Kenovi Rothovi a regionálnej riaditeľke HRW Sarah Leah Whitsonovej.