Brno 10. decembra (TASR) - Český expremiér Miloš Zeman mal ako víťaz straníckeho referenda nastúpiť hneď do úvodu prezidentských volieb. "Pokiaľ už skôr deklaroval, že nastúpi až na druhé voľby, nemal byť sociálnou demokraciou vôbec na túto funkciu nominovaný," povedala dnes na tlačovej konferencii v Brne predsedníčka juhomoravskej krajskej organizácie ČSSD Zuzana Domesová.
Ústredný výkonný výbor ČSSD po dramatickom rokovaní v sobotu rozhodol, že bude rešpektovať výsledky referenda a do prvého kola na funkciu prezidenta nominoval bývalého ministra spravodlivosti Jaroslava Bureša. Koho potom postaví v prípade nezvolenia prezidenta na druhé voľby, rozhodne ÚVV až s ohľadom na to, ako sa "vyvinie ďalšia situácia", konštatovala Domesová, ktorá sa ako členka ÚVV zúčastnila sobotňajšieho rokovania.
"Bol navrhnutý Bureš, budeme sa riadiť výsledkami referenda. Niektorí sociálni demokrati by Zemana neprijali ani v prvých voľbách," dodala Domesová. Juhomoravský poslanec Ladislav Skopal poznamenal, že preferoval kandidatúru Otakara Motejla, ale zdvihne ruku aj za Bureša.
Podľa poslanca za ľudovcov Jana Grůzu bude jeho strana presadzovať svojho prezidentského kandidáta Petra Pitharta. Napätie v sociálnej demokracii môže podľa neho nahrať Pithartovi v druhom kole prvej voľby, do neho postúpi víťaz zvolený snemovňou a víťaz zo Senátu. "Voľba Bureša paradoxne nahráva Pithartovi. Motejl by bol v oboch komorách voliteľnejší, ale ČSSD uviazla v sieti vlastného referenda," konštatoval Grůza.
Podpredseda US-DEU Ratibor Mejzlík potvrdil, že pre ich stranu je prijateľným kandidátom len ombudsman Otakar Motejl. "Chceme dosiahnuť to, aby koalícia mala spoločného kandidáta a aby sme sa zhodli práve na mene Motejl," zdôraznil Mejzlík. Dodal, že Motejla zrejme navrhne ako svojho kandidáta skupina senátorov.
Práve Motejl by totiž bol podľa US-DEU ako prezidentský kandidát celej vládnej koalície najľahšie voliteľný hneď v prvom kole. Tejto úvahe sa nebránia ani ľudovci, ani množstvo ľudí z radov sociálnych demokratov. Voľba prezidenta sa má začať na spoločnej schôdzi oboch komôr parlamentu 15. januára 2003.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) tim juh