[content type="longread-pos" pos="full"]
[/content]
[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/55/5571833/5571833.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Adnan Syed v roku 1998. Foto: This American Life[/content]
[content type="longread-pos" pos="left"]
Autor:
[/content]
Zo seriálu, ktorý novinárka rozpráva človeku priamo do ucha, je hit. Jej podcast je najsťahovanejší v histórii, rozoberajú ho aj na univerzitách.
Adnan Syed je bežný 17-ročný tínedžer, ktorý si žije svoj bezstarostný život v americkom Baltimore. Hrá americký futbal, bol kráľom školského plesu, pravidelne chodí do miestnej mešity a má atraktívnu partnerku, rovesníčku kórejského pôvodu Hae.
No zrazu ho opustí a v ňom sa nahromadí pocit zranenej pýchy. Pochádza predsa z Pakistanu, kde sú vraždy zo cti bežné. Sám sa pritom narodil už v Spojených štátoch.
A preto pripravil plán, ako svoju bývalú, ktorá si už medzitým našla nového partnera, vyláka zo školy, uškrtí ju priamo v jej aute a s pomocou kamaráta schová jej telo v parku. Ibaže telo sa nájde, kamarát všetko vyzradí a mladík skončí vo väzení.
Znie to ako námet lacnej kriminálky, v ktorej sa spájajú mnohé klišé žánru s rasovými predsudkami. Ako film by to veľa pozornosti zrejme nepútalo. No ako podcast, čo je zjednodušene rozhlasová relácia, ktorá sa uverejňuje na internete, sa stal najsťahovanejším v histórii. V niečom totiž výnimočný je.
Je naozaj vinný?
Adnan naozaj existuje. Teraz má 33 rokov a za vraždu spred pätnástich rokov si odpykáva doživotie. Tvrdí, že on so smrťou svojej bývalej nemá nič spoločné.
V tomto čase do príbehu vstupuje americká novinárka Sarah Koenigová, ktorej o Adnanovi povedala matka jeho kamaráta. Sama je právničkou a neverí, že by bol schopný vraždy.
Začína sa príbeh, v ktorom odhaľuje, ako to s Adnanom bolo.