SME

Odsúdili za vraždu nevinného? Z krimi do ucha je senzácia

Odsúdili za vraždu nevinného? Z krimi do ucha je senzácia

Americká novinárka našla prípad, v ktorom možno odsúdili nevinného.

[content type="longread-pos" pos="full"]

[/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/6/75/7544546/adnan.jpg" author="" longread-pos="full"]Adnan Syed v roku 1998. Foto: This American Life[/content]

[content type="longread-pos" pos="left"]

Autor:

Matúš Krčmárik


[/content]

Zo seriálu, ktorý novinárka rozpráva človeku priamo do ucha, je hit. Jej podcast je najsťahovanejší v histórii, rozoberajú ho aj na univerzitách.

Adnan Syed je bežný 17-ročný tínedžer, ktorý si žije svoj bezstarostný život v americkom Baltimore. Hrá americký futbal, bol kráľom školského plesu, pravidelne chodí do miestnej mešity a má atraktívnu partnerku, rovesníčku kórejského pôvodu Hae.

No zrazu ho opustí a v ňom sa nahromadí pocit zranenej pýchy. Pochádza predsa z Pakistanu, kde sú vraždy zo cti bežné. Sám sa pritom narodil už v Spojených štátoch.

A preto pripravil plán, ako svoju bývalú, ktorá si už medzitým našla nového partnera, vyláka zo školy, uškrtí ju priamo v jej aute a s pomocou kamaráta schová jej telo v parku. Ibaže telo sa nájde, kamarát všetko vyzradí a mladík skončí vo väzení.

Znie to ako námet lacnej kriminálky, v ktorej sa spájajú mnohé klišé žánru s rasovými predsudkami. Ako film by to veľa pozornosti zrejme nepútalo. No ako podcast, čo je zjednodušene rozhlasová relácia, ktorá sa uverejňuje na internete, sa stal najsťahovanejším v histórii. V niečom totiž výnimočný je.

Je naozaj vinný?

Adnan naozaj existuje. Teraz má 33 rokov a za vraždu spred pätnástich rokov si odpykáva doživotie. Tvrdí, že on so smrťou svojej bývalej nemá nič spoločné.

V tomto čase do príbehu vstupuje americká novinárka Sarah Koenigová, ktorej o Adnanovi povedala matka jeho kamaráta. Sama je právničkou a neverí, že by bol schopný vraždy.

Začína sa príbeh, v ktorom odhaľuje, ako to s Adnanom bolo.

Čítajte ďalej

O zaistení pozemkov U. S. Steelu vedeli skôr, než súd rozhodol

Majetok jedného z najväčších podnikov v krajine súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

Výroba ocele v U. S. Steel Košice.

RTVS nie je vaša televízia (píše Michal Havran) Plus

Krajinu neurobíte prosperujúcejšou tak, že budete určovať, kto môže diskutovať.

RTVS ako objekt záujmu.

Polícia obvinila poslanca ĽSNS, opozícia ju kritizuje

Stanislava Mizíka polícia odviedla počas rokovania v parlamente.

Poslanec Stanislav Mizík je obvinený z extrémistických trestných činov.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop