Islamistom sa podarilo aj po útokoch pod vedením USA preskupiť a využiť politickú nestabilitu na Blízkom východe po arabskej jari.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
LONDÝN, TEL AVIV. Džihádisti zabili minulý mesiac na celom svete päťtisíc ľudí. Znamená to, že rukou džihádistov zomrelo každú hodinu sedem ľudí.
Najviac v Iraku, Nigérii, Afganistane a Sýrii. Z týchto krajín pochádzalo v novembri 80 percent obetí džihádistov. Väčšina z nich boli civilisti, medzi nimi aj deti a moslimovia. V štatistikách je zarátaných aj takmer tisíc džihádistov, ktorí zomreli počas „akcií“.
Islamisti neprehrávajú
Vyplýva to z analýzy, na ktorej sa okrem reportérov a analytikov BBC podieľalo Medzinárodné centrum pre štúdium radikalizácie. Ide zrejme o prvú štúdiu tohto druhu.
Jeden z jej autorov, profesor Peter R. Neumann povedal, že z tejto perspektívy reči o páde či strategickej porážke hnutí inšpirovaných alKáidou vyzerajú inak.
Džihádisti sa, naopak, dokázali preskupiť, reorganizovať a využiť politickú nestabilitu na Blízkom východe spôsobenú arabskou jarou. Jasným príkladom schopnosti regenerovať sa je raketový nástup Islamského štátu v Sýrii a Iraku.
Táto skupina podľa niektorých názorov prevzala po alKáide pozíciu lídra svetového džihádu. Naznačujú to aj čísla. Islamský štát spáchal najviac útokov a zabil najviac ľudí. To však neznamená, že nebezpečne je len v Iraku a Sýrii, kde operuje. Dramatická situácia je aj v Afganistane, Nigérii, Somálsku, Pakistane či Jemene.
Džihádistické hnutia v novembri zabíjali v 14 krajinách sveta. Podieľali sa na 664 útokoch. Ich obete zväčša umierali pri bombových útokoch, hlavne samovražedných, pri streľbe, ale aj popravách.
Okrem Islamského štátu najviac ľudí zabila nigérijská skupina Boko Haram a Taliban v Afganistane. Štúdia naznačuje, že džihádistické skupiny sú v súčasnosti v procese transformácie a hlavne Islamský štát a Boko Haram sa snažia udržať si a spravovať územia, ktoré dobyli.
Politické riešenia
Islamský štát sa pokúša vytvoriť kalifát a na obsadených územiach zavádza svoje pravidlá, a to aj tak, že terorizuje a zabíja obyvateľstvo, ktoré sa im nechce poddať.
Správa BBC poukazuje hlavne na obrovské straty na ľudských životoch v postihnutých krajinách, často v mene svätej vojny vedenej pre rozširovanie islamu, jej obeťami sú však práve moslimovia.
Autori analýzy hovoria, že aj preto by sa malo robiť všetko pre zastavenie džihádistických skupín, a to od vojenských akcií až po dlhodobé politické a sociálne riešenia.