WASHINGTON. Americká vláda sa cez Agentúru pre medzinárodný rozvoj (USAID) pokúšala podnecovať mladých Kubáncov na odpor proti režimu. Zvolila si na to hip-hopové skupiny.
Investigatívni reportéri agentúry AP však zistili, že sa to nepodarilo a za peniaze amerických daňových poplatníkov viacero Kubáncov vystavili riziku perzekúcie zo strany režimu.
Program bežal v rokoch 2009-2012.
Najali srbského promotéra
Plán to bol dobrý, ale ako píše AP, prevedenie silne amatérske. Kubánska hip-hopová scéna nikdy nebola naladená na tóny oficiálnej kultúry.
Jej predstavitelia boli potetovaní, ovešaní reťazami a ich texty režim práve nechválili. Mladým sa ale páčili a mali na nich vplyv.
USAID preto najala srbského promotéra Rajka Božiča, aby spolupracoval s kubánskymi kapelami a vplýval na ich texty či vyhlásenia tak, aby mladých ľudí viedli k zmene režimu.
Američania využili precedens Srbska, kde vtedajší populárni speváci prispeli k pádu Slobodana Miloševiča v roku 2000.
Božičovi sa podarilo presadiť tvrdšie texty proti režimu aj to, že speváci na koncertoch vykrikovali protivládne heslá.
Kubánska vláda to však nemienila nechať len tak. Viacerých spevákov, medzi nimi legendárneho Alda, zatkli (pre nedovolené vlastníctvo počítača), vypočúvali, zhabali im ich hudobný materiál, zakázali im koncerty.
Neskôr zadržali aj Božiča a zamestanca USAID Alana Grossa, ktorého aj odsúdili na 15 rokov väzenia.
Mnohí sa vzdali kariéry
Ľudia zapojení do projektu hovoria, že na Kube sa s pomocou Američanov podarilo zlikvidovať autentický hlas mladých proti režimu. Mnohí tvrdia, že nevedeli, že pracujú pre USAID.
Ani jeden z hip-hoperov, ktorí spolupracovali s Božičom, už na Kube nie je taký slávny, mnohí sa vzdali kariéry.
Božič pracuje na projektoch v Tunisku, Libanone, Ukrajine a Zimbabwe.