VARŠAVA. Americká spravodajská služba CIA prevádzkovala v Poľsku tajné väznice, v ktorých zadržiavala ľudí podozrivých z terorizmu.
Vo svojej dlho očakávanej správe to v utorok definitívne potvrdili vyšetrovatelia z výboru amerického Senátu na kontrolu tajných služieb.
Bývalý poľský prezident Aleksander Kwašniewski v stredu potvrdil, že miesto na väznice CIA naozaj ponúkli, nesúhlasili však s mučením.
Poľský exprezident obhajoval spoluprácu poľských a amerických spravodajských služieb v kontexte boja proti terorizmu s tým, že v rámci jej zásad nebola poľská strana informovaná o podrobnostiach.
"Mali sme obavy, ale netýkali sa toho, že by Američania mohli zámerne, nekontrolovane porušovať zákon," povedal Kwašniewski pre rozhlasovú stanicu TOK FM. Expremiér ako prvý poľský predstaviteľ potvrdil existenciu takýchto väzníc.
Senátny výbor vo svojej správe uvádza, že Poliaci sa pred jedenástimi rokmi vyhrážali zastavením prijímania militantov z teroristickej siete al-Kájda. Ako sa píše v dokumente Senátu, Varšava napokon prijala "flexibilnejší postoj" po tom, ako jej CIA prisľúbila vyplatenie "veľkej sumy peňazí".
V správe sa síce vyslovene neuvádza Poľsko ako miesto amerických tajných väzníc, podľa agentúry Reuters je však zrejmé, že ide práve o túto krajinu.
Svedčia o tom údajne nepriame indície ako napríklad odvolanie sa na dokumenty Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý odsúdil "čierne zariadenie" CIA v Poľsku.
Správa tiež uvádza výpovede svedkov, ktorí mali o tajných väzniciach v Poľsku vedieť. Zistenia zatiaľ okrem poľskej vlády odmietla komentovať aj kancelária Leszeka Millera, ktorý bol v tom čase poľským premiérom.
Podľa rozhodnutia európskeho súdu medzi rokmi 2002 až 2003 prevádzkovala CIA tajnú väznicu neďaleko poľskej dedinky Stare Kiejkuty na severovýchode krajiny. Američania tam údajne na zadržaných ľuďoch podozrivých z terorizmu používali aj techniky, ktoré ľudskoprávne organizácie považujú za mučenie.
Mučenie CIA bolo brutálne a nepomohlo, tvrdí správa výboru v SenáteČítajte