DUBAJ, BRATISLAVA. O filipínskom meste Vigan počuli mnohí prvýkrát až tento týždeň, hoci už od roku 1999 je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Hlavné mesto provincie Ilocos Sur skrýva najlepšie zachovaný príklad plánovaného španielskeho koloniálneho mesta v Ázii.
Od tohto týždňa je Vigan známy aj ako jeden zo siedmich nových divov sveta. Umiestnil sa medzi víťazmi ankety medzivládnej organizácie New7Wonders v kategórii mestá.
Zlepšenie reputácie
Vigan teraz očakáva nápor turistov. Podľa starostky Evy Mediniovej si vďaka nim finančne polepšia podnikatelia, ale aj farmári a rybári, ktorí do podnikov dodávajú tovar.
„Dúfame, že náš úspech vyšle silný odkaz o dôležitosti zachovávania dedičstva pri rozvoji a jeho prepojení so začlenením komunity do lokálnej správy,“ hovorí pre denník The Phillipines Star.
Juhoafrický Durban je vo svete známejší aj vďaka majstrovstvám sveta vo futbale v roku 2010. Osemfinálový súboj tam proti Holandsku odohrala aj naša reprezentácia.
Durban je tiež ďalším víťazom o mestské divy sveta a jediným africkým mestom v rebríčku. CNN o ňom v septembri dokonca vyhlásila, že je „najkúlovejším“ juhoafrickým mestom.
Lokálne rádio ECR na svojom portáli dodáva, že Durban je tiež najteplejší a najpriateľskejší a zároveň je to mesto, kde sa v Afrike najvýraznejšie stretávajú rôzne kultúry a vytvárajú nový komplexný celok.
Výsledky ankety môžu Durbanu pomôcť pri kandidatúre na hosťovanie olympijských hier v roku 2024.
Durban označila CNN za najkúlovejšie mesto v Južnej Afrike.
Foto: Fotolia
Debata o rozvoji miest
Víťazné mestá reprezentujú podľa Bernarda Webbera, zakladateľa New7Wonders, globálnu rozmanitosť mestskej spoločnosti.
„Bude to fórum na debatu o všetkom, od mestského plánovania po metropolitnú správu, od turizmu po architektúru,“ vyhlásil Webber pri spúšťaní kampane.
Na začiatku hlasovania bolo 1200 miest z 220 rôznych krajín. Z nich postúpilo najpopulárnejších 77, z ktorých panel odborníkov vybral 28 finalistov.
Panel viedol bývalý šéf UNESCO Federico Mayor a sústredil sa na mestá s udržateľným rozvojom kultúrneho, environmentálneho, ekonomického a turistického potenciálu, mestá s historickým dedičstvom udržateľným v budúcnosti a na mestá, ktoré presadzujú vyvážený prístup k infraštruktúre, životným, pracovným a rekreačným plochám.
O siedmich víťazoch potom hlasovali ľudia z celého sveta prostredníctvom mobilných aplikácií, internetu, esemesiek, pohľadníc či cez telefonické linky.
Od hlasovania sa od začiatku dištancovalo UNESCO, ktoré ho podľa portálu idnes.cz považovalo za mediálny humbug.
Rozvoj mimo Európy
Mestské divy sveta majú všetky menej ako 2,5 milióna obyvateľov. Architekt Adam Gebrian to pre Českú televíziu vysvetľuje tým, že ľudia možno majú z veľkých hlučných metropol strach.
Dodáva tiež, že neprítomnosť európskych miest v top sedmičke naznačuje, že novodobý rozvoj miest prebieha mimo nášho svetadielu.
Pre New7Wonders je toto už tretia anketa, v minulosti dávali hlasovať o nových prírodných aj ľudských divoch. Medzi top mestami sa umiestnil aj libanonský Bejrút, katarská Dauhá, kubánska Havana, Kuala Lumpur v Malajzii a La Paz v Bolívii.
Ďalšie mestá v New7Wonders
Kuala Lumpur
V hlavnom a najväčšom meste Malajzie žije 1,6 milióna ľudí.
Kuala Lumpur má najvyšší počet milionárov sústredených v jednom meste, až 13 800 obyvateľov má majetok vyšší ako milión amerických dolárov.
Chrámy všetkých svetových náboženstiev dopĺňajú rôzne mrakodrapy. Veže Petronas boli dokonca do roku 2004 najvyššou budovou na svete.
Bejrút
Napriek nepokojom je hlavné mesto Libanonu populárnou destináciou pre svoje pamiatky a možnosti nakupovania.
Prístavné mesto s takmer dvoma miliónmi obyvateľov sa od občianskej vojny rozdelilo na východnú kresťanskú a západnú moslimskú časť.
V cestovnom sprievodcovi Lonely Planet bolo kedysi označované za „Paríž Blízkeho východu“.
Havana
O hlavnom meste Kuby sa hovorí ako o meste, kde sa zastavil čas.
Mnoho z jeho 2,1 milióna obyvateľov dodnes jazdí na amerických autách z 50. rokov minulého storočia.
Bohatstvo mesta známeho aj pre rušný nočný život a cigary pochádza z čias španielskych kolonizátorov, ktorí z ostrova spravili základňu na dobýjanie Karibiku.
Dauha
Hlavné mesto Kataru je zároveň jeho ekonomickým centrom, kde býva viac ako polovica populácie krajiny. Rozmach a výstavbu mrakodrapov financuje predovšetkým export ropy a rybársky priemysel.
Dauhá je aj univerzitným sídlom a jedným z miest, kde sa budú konať majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022.
Sídli tu televízna stanica Al-Džazíra.
La Paz
S nadmorskou výškou 3650 metrov je sídlo bolívijskej vlády najvyššie položeným administratívnym centrom na svete.
Od roku 2014 ho s neďalekým mestom El Alto spája desaťkilometrová lanovka, ktorá je vo svete najdlhšia aj najvyššie umiestnená.
Na mestskom trhu sa dajú kúpiť rôzne čarodejnícke predmety a pomôcky.