BRATISLAVA. Konfliktov sa vo svete odohráva toľko, že na osud ľudí žijúcich v ohrození sa veľmi rýchlo zabúda. Riaditeľ UNICEFu Anthony Lake hovorí, že mnohé sa preto ani nedostanú na stránky novín. Afganistan, Konžská demokratická republika, Nigéria, Pakistan, Somálsko, Sudán či Jemen, vymenúva.
Už dlho to nebolo také zlé
K tomu tie najznámejšie ako Ukrajina, Sýria, Palestína, Irak či Južný Sudán. Na celom svete žije podľa UNICEFu 230 miliónov detí v regiónoch, ktoré sú ohrozené vojenskými konfliktmi. V priamom ohrození bojmi žije pätnásť miliónov detí.
„Deti boli zabité, keď sedeli v škole alebo spali v posteli. Prišli o rodičov, unášali ich, mučili, verbovali do vojny, znásilňovali a dokonca ich aj predávali za otrokov,“ uviedol Lake vo vyhlásení, ktoré cituje agentúra Reuters.
„Nikdy v nedávnej histórii nebolo toľko detí vystavovaných takej nevýslovnej brutalite.“ UNICEF preto o roku 2014 hovorí ako o „zničujúcom roku pre deti sveta“.
Ohrozuje ich aj ebola
UNICEF v správe menuje konkrétne krajiny. Len v Stredoafrickej republike, kde prebieha náboženské násilie, je ohrozených 2,3 milióna detí a až desaťtisíc ich skončilo ako detskí vojaci.
Pri útokoch na Gazu zomrelo 538 detí. Najhoršie je na tom Sýria, kde tri a pol roka trvajúca občianska vojna zasiahla životy 7,3 milióna detí. Mnohé opustili domovy, nechodia do školy a hrozí im podvýživa.
Problém podľa správy robí aj ebola, pre ktorú v západnej Afrike prišli o rodičov tisíce detí a päť miliónov ich prestalo chodiť do školy.