WASHINGTON, BRATISLAVA. V období po 11. septembri americká CIA svojich väzňov mučila. Bolo to oveľa brutálnejšie, ako sa hovorilo v predchádzajúcich rokoch. A navyše, nebolo to vôbec efektívne, nepomohlo to v boji s teroristickou organizáciou al-Káida.
Tvrdí to dlhoočakávaná správa Výboru pre spravodajské služby v americkom Senáte, ktorej zhrnutie zverejnili v utorok. Skúmala 20 prípadov, a podľa ich zistení, si často mučení podozriví teroristi vymýšľali.
„Počas brutálneho vypočúvania CIA často nevedela, že ide o vymyslené informácie,“ povedala podľa Guardianu šéfka výboru demokratická senátorka Dianne Feinsteinová.
Týždeň bez spánku
O tom, že táto americká tajná služba po útokoch z 11. septembra 2001 používala tvrdé techniky na vypočúvanie väzňov, ktoré niektorí nazývajú mučením, sa hovorilo už roky.
Kľúčovú správu však chystal senátny výbor päť a pol roka (pôvodne sa očakával rok), má 6000 strán, z toho na 600 stranách len zhrnuli zistenia. Spolu stálo vyšetrovanie 40 miliónov dolárov.
Od roku 2002 viedla CIA tajný program, kde používala tvrdé vypočúvacie techniky voči väzňom, ktorých zadržiavali v boji proti terorizmu. Často ich držali na tajných miestach v zahraničí, celkovo sa hovorí o 54 štátoch, medzi nimi napríklad v Poľsku či na Taiwane v Thajsku. Celkovo takto vypočúvali 119 osôb.
Podozrivých zatvárali do škatúľ, ktoré mali rozmery meter krát meter, odopierali im spánok či ich fackali. „V mnohých prípadoch používali najagresívnejšie techniky okamžite, kombinovane a nonstop.
Odopieranie spánku znamenalo, že zadržaným nedovolili spať najviac 180 hodín (vyše týždňa), zvyčajne stojac v bolestivých stresových pozíciách s rukami zatiahnutými za chrbtom,“ je napísané v správe podľa CNN.