Londýn 31. januára (TASR) - Britská tlač dnes najviac pozornosti venuje škandálu v nemocnici Alder Hey na severovýchode Anglicka, ktorú ostro kritizuje za vyberanie orgánov mŕtvych detí na výskumné účely bez súhlasu ich rodičov. Podľa oficiálnej správy v liverpoolskej nemocnici vybudovali rozsiahlu zbierku častí tela, vrátane zárodkov, hláv a sŕdc, čo správa označuje za systematické a protizákonné rozoberanie tiel. Mnohé orgány odstránil holandský profesor Dick van Veltzen, ktorého čaká trestné stíhanie. Je to jeden z najhorších škandálov, ktorý postihol britskú štátnu zdravotnú službu.
Denník Independent píše o "pivnici hororu" - tak nazýva priestory, kde boli roky uskladňované orgány mŕtvych detí určené na výskumné účely. Podľa britského ministerstva zdravotníctva po celej krajine existuje vyše 100.000 takto prechovávaných orgánov. Rodičia sa často až o 20 rokov neskôr dozvedeli, že svoje dieťa pochovali bez srdca, pľúc, mozgu, či ďalších dôležitých orgánov. Denník Guardian konštatuje, že pritom podľa prieskumu by dve tretiny Britov boli ochotné svoje orgány darovať na vedecký výskum a jedna pätina z nich je dokonca držiteľom darcovskej kartičky, ktorá v prípade smrti oprávňuje lekárov odobrať orgány potrebné na záchranu iných životov.
Systematické odoberanie detských orgánov bez vedomia a povolenia ich rodičov je prejavom pohŕdania ochotou Britov darovať orgány. To sa teraz môže prejaviť obratom v trende, čo by v budúcnosti mohlo vážne ohroziť lekársky výskum. Dôvera verejnosti v štátne zdravotníctvo, ktorá je už aj tak vážne narušená, dostala teraz ďalší tvrdý úder. Vláda bude mať pred voľbami čo robiť, aby voličov presvedčila, že ide skôr o arogantný a cynický prístup niektorých lekárov, ako o prevládajúci trend, dodáva Guardian.