Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
PARÍŽ, BRATISLAVA. O tom, že sa francúzsky prezident Francois Hollande zastaví v sobotu po obede v Moskve na „kus reči“ za ruským kolegom Vladimirom Putinom, sa rozhodlo úplne nečakane a netradične - deň pred tým.
Prekvapený bol aj inak skvele informovaný muž, ktorý francúzskeho lídra sprevádzal pri jeho ceste do Kazachstanu, novinár denníka Figaro Francois-Xavier Bourmaud.
Nazarbajev vybavil
Do veci sa skúsene vložil prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev a Putinovi sám zavolal. Za chvíľu bola schôdzka potvrdená.
Podľa Bourmauda to Hollande ihneď zavolal nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi.
Nemeckej kolegyni volal aj v nedeľu ráno, aby ju o výsledkoch svojej mierovej misie informoval. Nič prevratného sa na moskovskom letisku Vnukovo, kde Putin Hollanda prijal, neodohralo.
9. december
Dôvodov ďalšieho pokusu ovplyvniť zahranično-politické aktivity Moskvy je viac.
Väčšina západných pozorovateľov ocenila štvrtkový prejav Putina o stave federácie ako „agresívny“, navyše ukrajinský prezident Petro Porošenko chce vyhlásiť na utorok 9. decembra pokoj zbraní na východe krajiny.
Vtedy by sa mohli konať aj ďalšie rokovania v bieloruskom Minsku.
Ako napísali ruské noviny Novaja gazeta, v tejto situácii si Hollande, usilujúci sa o imidž mierotvorcu už od osláv v Normandii v júni, nemohol nechať ujsť šancu stretnúť sa s ruským lídrom.
Stretnutie vraj prebehlo vo veľmi srdečnej atmosfére narozdiel od novembrového chladného prijatia na summite G20 v Austrálii.
Avšak Rusko zostáva na bojových pozíciách. Hollande mal Putina presvedčiť, aby uznal zrušenie separatistických volieb v Luhansku a Donecku. To sa mu nepodarilo.