TEL AVIV. Juh Izraela zasiahla vo štvrtok jedna z najhorších ekologických katastrof v jeho histórii. Ropná škvrna, ktorá vznikla po havárii ropovodu, ohrozuje prírodnú rezerváciu Evrona.
Park s rozlohou 1720 hektárov je domovom raritných druhov jeleňov a gaziel aj vzácnych paliem.
Environmentalisti hovoria, že jeho obnova môže trvať roky a nie je vylúčené, že sa už nikdy nevráti do svojho pôvodného stavu.
Denník Jediot Achronot napísal, že prípad začala vyšetrovať policajná jednotka špecializovaná na takéto prípady.
More nezamorilo
Haarec zase tvrdí, že pracovníkom ropovodu sa nepodarilo zastaviť tok dostatočne rýchlo po tom, čo zistili únik.
Havária sa stala pri plánovanej údržbe ropovodu spájajúceho červenomorský prístav Eilat so stredomorským prístavným mestom Aškelon.
Vyliata ropa spôsobila dýchacie problémy desiatkam ľudí v Izraeli, ale aj v susednom Jordánsku.
Kontaminácii Červeného mora a jeho podmorského sveta zabránila skutočnosť, že ropa sa vyliala v púštnej oblasti, kde nie sú zrážky, ktoré by ropu mohli spláchnuť do mora. Ako pri všetkých podobných haváriách aj pri tejto ide hlavne o čas.
„Treba, aby vypumpovali rozliatu ropu a začali s ošetrovaním zasiahnutej pôdy,“ povedal v izraelskom rádiu Gilad Golub, ktorého firma sa špecializuje na likvidáciu nebezpečných odpadov.
Ropa bez Iránu
Ropovod postavili v 60. rokoch minulého storočia. Bol súčasťou projektu, ktorý mal zabezpečovať dovoz ropy z Iránu do Európy.
Po islamskej revolúcii v roku 1979 sa však vzťahy medzi Iránom a Izraelom radikálne zmenili a projekt sa zrušil. Izrael už postavené časti používa na vnútroštátnu prepravu ropy.
Izrael je odkázaný na dovoz ropy a pre svoje neexistujúce vzťahy s arabským svetom ju dováža hlavne z Ruska či bývalých štátov Sovietskeho zväzu.