Predstavitelia Centra pre slobodné voľby a demokraciu (CeSID) uviedli, že do 19.00 h odovzdalo svoj hlas iba 41,6 percent voličov a konštatovali, že to pravdepodobne znamená neúspech srbských prezidentských volieb.
Politickí pozorovatelia sa teraz obávajú konfliktu medzi juhoslovanským prezidentom Vojislavom Koštunicom a srbským premiérom Zoranom Djindjičom.
Podľa volebných odhadov Koštunica, ktorý bol favoritom volieb, získal okolo 58 percent odovzdaných hlasov. Výrazne tak predstihol nacionalistických kandidátov Vojislava Šešelja a Borislava Peleviča.
Koštunica, zároveň víťaz predchádzajúcich srbských prezidentských volieb vyhlásených za neplatné, obvinil Djindjiča zo sabotovania predvolebnej kampane. Zároveň pohrozil spojením s nacionalistickou opozíciou a predčasnými parlamentnými voľbami.
Srbský premiér naopak viní z neúspechu volieb Koštunicu, pretože viedol neorganizovanú kampaň. Potom ako Koštunica vhodil svoj hlas do volebnej urny, uviedol, že vie ako sa v Srbsku v tomto momente ťažko žije a čo spôsobilo nespokojnosť občanov.
"Nemôžem vám povedať nič nové, pretože sa o všetkom vie. Vie sa, že tieto voľby sú vážne, vie sa, že vláda sa snaží presvedčiť ľudí, že nie sú vážne, vie sa, že medzinárodne spoločenstvo spravilo všetko, aby dokázalo, že vláda nemá pravdu," vyhlásil juhoslovanský prezident.
Neúčasť srbských občanov na voľbách bola spôsobená nielen mrazivým počasím, ale aj sklamaním nad politickou ponukou prezidentských kandidátov a nad stagnáciou životnej úrovne, ktorá sa nezlepšila od vlády juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševica.
Koštunicova Demokratická strana Srbska (DSS) spôsobila menší rozruch, keď doručila Republikovej volebnej komisii (RIK) žiadosť o kontrolu súboru zoznamu voličov. Podľa DSS volebná komisia nesplnila všetky potrebné technické postupy, vďaka ktorým môže kontrola o správnosti údajov voličov trvať aj niekoľko dní.
Neúspech volieb znamená, že od 5. januára 2003 bude úradujúcim prezidentom v dobe trvajúcej tri mesiace - predsedníčka srbského parlamentu Natasa Mičičova. Mandát súčasného srbského prezidenta a Miloševičovho spolupracovníka Milana Milutinoviča, ktorého čaká vydanie do rúk haagskeho tribunálu OSN, sa mal pôvodne skončiť 29. decembra, bol však predlžený do 5. januára.
(osobitný spravodajca TASR Mladen Bosiočič) tim