PRAHA. Vrchný súd v Prahe v stredu oslobodil bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojára Michala Smrža od obvinenia z korupcie pri nákupe vozidiel typu Tatra pre českú armádu.
Potvrdil tak oslobodzujúci rozsudok Mestského súdu v Prahe z mája 2014.
Exministra obžalovali po tom, ako ho bývalý veľvyslanec USA v Český William Cabaniss v roku 2010 obvinil, že ho vo februári 2008 počas služobnej návštevy USA ako vtedajší prvý námestník ministerky obrany žiadal o úplatok, aby vyriešil problém s dodávateľom, ktorý údajne ohrozoval kontrakt pre spoločnosť Tatra.
Cabaniss, ktorý bol veľvyslancom v Prahe v rokoch 2003-2006, bol predsedom dozornej rady automobilky Tatra.
Svedčil aj Topolánek
Štátny žalobca žiadal pre Bartáka trest v hornej tretine sadzby, ktorá je dva až osem rokov väzenia.
Smrž sa podľa neho dopustil pokusu o podvod, keď sa snažil presvedčiť manažérov Tatry, že im je za úplatok schopný zariadiť stretnutie s vtedajším premiérom Mirkom Topolánkom.
Barták vinu popieral. Vo výpovediach sa ho zastali Topolánek, ktorý sa zúčastnil na schôdzke v USA s dvoma americkými manažérmi Tatry, ako aj exministerka Vlasta Parkanová.
Dôkazom žaloby boli najmä výpovede trojice Američanov, okrem Cabanissa tiež bývalých manažérov Tatry Ronalda Adamsa a Duncana Sellarsa.
Divoké konštrukcie?
Obhajoba označila žalobu za "divoké konštrukcie" a spochybnila dôveryhodnosť amerických svedkov vzhľadom na dvojročný odstup, s ktorým sa rozhodli svedčiť, i to, že na súde nedokázali povedať, akú sumu mal Barták žiadať.
Zdôraznil, že v čase údajného požadovania úplatku už vozidlá Tatra prešli väčšinou testov a nehrozilo, že by vláda spoločnosti vypovedala zmluvu, pričom Barták armádne testy nemohol ovplyvniť.
Mestský súd napokon konštatoval, že sa štátnemu zastupiteľstvu nepodarilo vinu obžalovaných preukázať. Vrchný súd sa podľa stredajšieho rozhodnutia s týmto záverom zrejme stotožnil.
Rozsudok je právoplatný, obžaloba má ešte možnosť využiť mimoriadny opravný prostriedok - odvolanie sa na Najvyšší súd.