Karáčí 8. decembra (TASR) - Pakistanská polícia dnes vyhlásila, že je priskoro obviňovať teroristickú organizáciu al-Káida zo štvrtkového bombového útoku na macedónsky konzulát v Karáčí.
Podľa generálneho inšpektora polície v juhopakistanskej provincii Sindh Sajída Kamala Šáha je vyšetrovanie stále v skorej fáze, preto zatiaľ nemožno zodpovednosť pripísať al-Káide alebo inej skupine. Nikoho ešte v súvislosti s výbuchom nezatkli.
Neznámi páchatelia zabili vo štvrtok vnútri konzulátu troch ľudí a následne vyhodili budovu v juhopakistanskom prístavnom meste do vzduchu. V čase útoku sa na konzuláte, ktorý nemá žiadnych macedónskych pracovníkov, nenachádzala žiadna iná osoba.
Macedónske ministerstvo zahraničných vecí po explózii s odvolaním sa na neoficiálne informácie uviedlo, že organizátorom útoku mohla byť pakistanská bunka al-Káidy.
Podľa Šáha sa však vyšetrovatelia nesústredia len na teroristickú organizáciu Usámu bin Ládina, ale preverujú aj možnú účasť iných skupín. Ako dodal, potrebujú spoľahlivé dôkazy a nemajú radi dohady.
Pakistanské spravodajské služby uvádzajú, že v krajine pôsobí niekoľko extrémnych islamských skupín, ktoré vykonali množstvo útokov s cieľom narušiť úlohu Islamabadu v medzinárodnom boji proti terorizmu.
Vláda postavila viaceré radikálne skupiny mimo zákon v snahe potlačiť terorizmus a náboženské násilie, čo však podľa vyšetrovateľov skončilo vytvorením malých anonymných buniek bez ústredného velenia.
Ide o tretí tohtoročný útok na západné ciele v Karáčí. V júni výbuch bomby umiestnenej v aute pred americkým konzulátom zabil 12 Pakistancov a v máji zahynuli 11 francúzski technici pri podobnej explózii pred hotelom.
Najnovší útok môže byť podľa pakistanských úradov pomstou za smrť šiestich Pakistancov v Macedónsku pri marcovom prepade, ktorý polícia označila ako preventívny zásah proti "moslimským teroristom". Mediálne správy však hovorili o migrantoch smerujúcich do západnej Európy.