Na 50-tisíc vojakov, ktorí sú len na papieri, dala iracká vláda 380 miliónov dolárov. Išli zrejme z americkej pomoci.
BAGDAD, TEL AVIV. Irak vyplácal mzdu 50-tisícom vojakov, ktorí existovali len na papieri. Stálo ho to najmenej 380 miliónov dolárov ročne. A je vysoko pravdepodobné, že na mzdy fiktívnym vojakom išli peniaze z americkej pomoci pre irackú armádu.
Odhalil to iracký premiér Hajdar Abádí. Podľa niektorých členov parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorí hovorili s Washington Post, to môže byť oveľa horšie. Upozorňujú, že nateraz majú len výsledky predbežného vyšetrovania.
„Reálne číslo toho, koľko nás to stálo, môže byť až trojnásobné,“ myslí si poslanec Hamíd Mutlak. Žiada, aby boli zodpovední potrestaní.
Dezertéri či mŕtvi
Na výplatnej listine irackej armády je najmenej 50-tisíc problematických mien. Ide o falošných vojakov, dezertérov či zabitých v boji. Poberajú, alebo na ich meno niekto poberá mzdu, na ktorú nemajú nárok.
Nástupný plat irackého vojaka je 600 dolárov, čo sa v Iraku považuje za atraktívnu sumu. Zamestnanie v štátnych službách tiež okrem stabilného príjmu znamená aj isté spoločenské postavenie.
Problém s fiktívnymi vojakmi len ukazuje na chaotický stav tamojších ozbrojených síl, ktorý sa naplno prevalil, keď celé jednotky dezertovali pred postupujúcim Islamským štátom a nechávali mu bez boja aj svoju výzbroj.
Plytvajú peniazmi
Nový iracký premiér Abádí chce v armáde zaviesť poriadok, ale nebude to ľahké. Armáda je skorumpovaná, funguje v nej rodinkárstvo a kariérny postup založený na známostiach a nie na výkone. Abádí síce vyhodil niekoľko dôstojníkov spájaných s jeho predchodcom Núrím Malíkím, ale to na dôkladnú rekonštrukciu armády nebude stačiť.
Armáda je ďalším príkladom rozsiahlo plytvania s peniazmi od Spojených štátov amerických, aj nedostatku kontroly. Američania dali na profesionalizáciu irackej armády v rokoch 2003 až 2011 okolo dvadsať miliárd dolárov. Irackých vojakov podporujú finančne aj tréningom dodnes.