KÁHIRA, TEL AVIV. Egyptský súd zbavil bývalého prezidenta Husního Mubaraka a jeho spoločníkov obvinenia zo zabitia demonštrantov protestujúcich proti jeho vláde.
Občianski aktivisti, ktorí protesty viedli, hovoria, že je to koniec arabskej jari v Egypte a dôkaz, že vojenská vláda na čele s prezidentom Abdílom Fatahom Sísím totálne ovládla krajinu.
„Tento verdikt potvrdil, že režim sa pokúša prepísať históriu udalostí, ktoré viedli k zosadeniu Mubaraka, a chce uzavrieť revolučnú kapitolu,“ povedal denníku New York Times egyptský novinár Mossam Baghat.
Ostáva v nemocnici
Zvrhnutí diktátori
Tunisko: Vtedajší prezident Bin Alí bol prvým z autokratických lídrov zvrhnutých arabskou jarou. S rodinou ušiel do Saudskej Arábie. V neprítomnosti ho za pranie špinavých peňazí a pašovanie drog odsúdili na 35 rokov väzenia, neskôr dostal doživotie za brutálne potlačenie protestov.
Líbya: Líbyjského lídra Muammara Kaddáfího chytili na úteku protivládni rebeli a neskôr zabili. Jeho smrť z 20. októbra 2011 nevyšetrili.
Jemen: Jemenský prezident Alí Abdalláh Saleh prežil revoltu, atentát, útek do Saudskej Arábie, liečenie v USA, až vo februári 2012 rezignoval.
Prokurátor sa proti rozhodnutiu súdu odvolal. V Egypte sa to však považuje len za formalitu. Navyše, súd zbavil Mubaraka obvinení aj pre formálne chyby obžaloby.
Mubarak zostáva v armádnej nemocnici, kde si odpykáva trojročný trest za korupciu.
Teoreticky by však mohol čoskoro byť na slobode, lebo jeho právnici tvrdia, že väčšiu časť trestu si odsedel vo vyšetrovacej väzbe.
Mubarak v sobotu večer telefonicky vystúpil v talkshow v provládnej televízii a okrem vyjadrení o svojej nevine, naznačoval, že páchateľmi streľby do davu počas protestov v zime 2011 neboli jeho podriadení.
Teórie o bratstve
Súčasný režim a jemu naklonené médiá rozširujú teórie, že demonštrantov zabili členovia Moslimského bratstva, Mubarakovi ľudia v minulosti hovorili aj o palestínskej stope. Palestínske hnutia a Moslimské bratstvo sú roky nielen ideologickými spojencami.
Rozhodnutie súdu pobúrilo rodiny zabitých demonštrantov, ako aj čoraz slabšie občianske organizácie.
Hoci sa objavili aj protesty, prevláda názor, že egyptská spoločnosť je už taká prevalcovaná generálmi, že vláda ich zvládne.
Chaotický vývoj po páde Mubaraka a skutočnosť, že revolúcia nepriniesla ľuďom žiadne zlepšenie života, prispievajú k nárastu nostalgických spomienok na režim exprezidenta.
Ľudia priznávajú, že za Mubaraka nebolo ľahko ani slobodne, ale žilo sa ľahšie.
V tej istej súdnej sieni, kde padol oslobodzujúci verdikt pre Mubaraka, si rozhodnutie súdu vypočuje aj jeho nástupca, islamistický prezident Muhammad Mursí, ktorému hrozí za niektoré obvinenia aj trest smrti.
Rozsudok vyvolal nepokoje. FOTO: TASR/AP