TEL AVIV. Takmer rok po tom, čo sa svetová verejnosť dozvedela, že nemecký dôchodca ukrýva vo svojom byte obrazy ulúpené nacistami, sa časť z nich stane súčasťou zbierky Umeleckého múzea vo švajčiarskom Berne.
Jeho vedenie sa rozhodlo vyhovieť poslednej vôli Cornelia Gurlitta, ktorý zomrel v máji, uprostred škandálu sprevádzajúceho objav v jeho byte.
Múzeum označil za výhradného dediča.
Hitler ich nariadil vziať
Gurlitt mal v zbierke, ocenenej na viac ako miliardu eur, 1280 umeleckých diel. Dostal ich od svojho otca, ktorý ich zhromaždil pre nacistov.
Ide o popredné diela svetového výtvarného umenia označované nacistami za "zdegenrované" pre ich štýl alebo pôvod ich tvorcov. Hitler ich nariadil vyhodiť z múzeí.
Predpokladá sa, že k mnohým z nich Gurlitt senior neprišiel vždy legálnym spôsobom, ale že ich počas vlády nacistov ukradol, kúpil za vydieračskú sumu či zabavil židovským rodinám.
Aj preto do múzea nedoručia asi 500 obrazov a sôch, o ktorých existuje predpoklad, že majú zákonných dedičov. Už teraz sa tri obrazy idú vrátiť ich zákonným majiteľom.
Bol to náhodný objav
Gurlittovu zbierku objavili bavorské úrady náhodou pri daňovej a colnej kontrole ešte v roku 2012, ale informovali o nej o rok neskôr a to až po sérii investigatívnych článkov v magazíne Spiegel.
To vyvolalo mnoho špekulácií. Gurlitt najprv obrazy nechcel vydať, potom súhlasil, aby sa preskúmalo, či nemajú právoplatných majiteľov.
BBC píše, že hlavne pre rodiny, ktoré si nárokujú na diela z Gurlittovej zbierky, nebude dobre pôsobiť, že je zainteresované aj švajčiarske múzeum, keďže Švajčiarsko nemá práve dobrý imidž, pokiaľ ide o vracanie židovského majetku.
Gurlittovu závet tiež podľa Deutsche Welle napadla jedna z jeho sesterníc, podľa ktorej nebol pri jej spisovaní mentálne v poriadku.