Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
FERGUSON, BRATISLAVA. Od začiatku to vyzeralo na pochybenie policajta.
Krátko po smrti 18-ročného Afroameričana Michaela Browna z amerického mestečka Ferguson citovali médiá viacerých svedkov, ktorí tvrdili, že policajt Darren Wilson ho nemusel zabiť.
Mladík nebol ozbrojený a mal ruky hore, keď ho 28-ročný policajt strelil do hrude a do hlavy. Tento podľa mnohých „neprimeraný zásah“ a „prejav rasizmu bielych policajtov voči miestnym Afroameričanom“ vyhnal v lete tisícky ľudí do ulíc, čo viedlo až k nepokojom a rabovaniu.
Bez trestu
V pondelok večer však veľká porota zložená z 12 ľudí (z nich traja Afroameričania), ktorí zvažovali, či policajta obžalovať, rozhodla, že to bolo úplne inak.
Darren Wilson podľa nich strieľal v sebaobrane, čo dokazujú tri pitvy, iné fyzické dôkazy a najspoľahlivejšie výpovede svedkov. Darren Wilson tak vyviazne bez trestu.
Znamená to, že porota nenašla ani také dôkazy, aby Wilsonovu vinu mal vôbec skúmať súd. „Sme nesmierne sklamaní, že zabijak nášho dieťaťa nebude čeliť dôsledkom za svoje činy,“ povedala Brownova rodina podľa Fox News.
Právnici rodiny Michaela Browna odmietli verdikt veľkej poroty.
"Namietame proti tomu verejne a tak hlasno ako len vieme," vyhlásil na tlačovej konferencii advokát rodiny Benjamin Crump.
Vo viacerých mestách od New Yorku po San Francisco vyšli ľudia protestovať proti rozhodnutiu, v samotnom Fergusone došlo k násilnostiam. Rozbité výklady, vyše 150 výstrelov, 61 zatknutých. Majú dôvod podozrievať porotu zo zaujatosti? Alebo policajtovi krivdia a mladík si za svoju smrť môže sám?
V sebaobrane?
Fakty
Prípad Michael Brown
Michael Brown bol 18ročný Afroameričan, ktorého 9. 8. 2014 zastrelil biely policajt v meste Ferguson v americkom štáte Missouri.
Na začiatku svedkovia tvrdili, že sa mladík vzdával. Policajt tvrdil, že mu chcel vziať zbraň a útočil naňho.
Smrť mladíka vyhnala do ulíc Fergusonu ľudí. Došlo k násilnostiam.
Porota rozhodla, že policajt sa bránil a nebudú ho stíhať.
Jednu vec nikto nespochybňuje. Michaela Browna zastrelil policajt Darren Wilson. Na mladíka vystrelili 12 rán, z toho šesť ho trafilo.
Policajti majú v Spojených štátoch vyššiu ochranu proti obvineniu zo zabitia ako obyčajní ľudia. Smrtiace prostriedky môžu použiť, aby podozrivého zastavili na úteku, alebo pri sebaobrane, či obrane iných.
Rozhodnutie poroty naznačuje, že podľa nej sa Darren Wilson pred neozbrojeným mladíkom bránil.
Ako sa to celé stalo? Brown spolu s kamarátom krátko predtým prepadli jednu večierku, kde ulúpili škatuľu cigár. Warren sa o tom podľa vlastných slov dozvedel z policajného rádia. Aj preto zastavil dvojicu mladíkov so škatuľou cigár idúcich po ceste. A nastal konflikt.
„Keď som ho chmatol, cítil som sa ako päťročný chlapec držiaci Hulka Hogana,“ povedal Wilson porote. Sám policajt pritom má takmer sto kilogramov.
Wilson tvrdil, že sedel v aute, keď mu Brown vrazil dve silné rany päsťou. Slzný sprej policajt údajne nepovažoval za efektívny, a tak siahol po zbrani. Tú sa mu Brown snažil vziať.
Zazneli dva výstrely. Brown sa najskôr dal do behu, potom sa otočil. A hoci je pravda, ako tvrdili niektorí svedkovia, že držal ruky hore, Brown postupoval smerom k policajtovi. Nezastavili ho výzvy ani výstrely do ruky.
„Vyzeral ako démon, tak nahnevane sa na mňa pozeral. Išiel proti mne s rukami nad hlavou,“ povedal Wilson podľa Fox News.
Fakt a fikcia
Prokurátor Robert McCulloch povedal, že najspoľahlivejší svedkovia, medzi nimi traja Afroameričania, potvrdili, že mladík na policajta útočil. Porota za tri mesiace, čo sa venovala prípadu, vypočula 60 svedkov. Niektorí podľa McCullocha menili výpovede, prípadne si vymýšľali.
„Cieľom veľkej poroty je oddeliť fakt a fikciu,“ povedal na tlačovej konferencii prokurátor McCulloch. Situáciu na predmestí St. Louis to však ani zďaleka neupokojilo.