VIEDEŇ. Šesť veľmocí a Irán sa v deň uplynutia lehoty rozhodli, že viedenským rozhovorom o iránskom jadrovom programe dajú ešte šancu a rokovania predĺžia o sedem mesiacov.
Rozhovory vo formáte P5+1 (Nemecko a päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN: USA, Rusko, Čína, Veľká Británia, Francúzsko) predĺžili v pondelok podľa Financial Times s tým, že nebolo možné nájsť kľúčovú zhodu.
Podľa britského denníka sa dohodli aspoň na tom, že Irán sa dostane každý mesiac k 700 miliónom dolárov, ktoré má zmrazené na zahraničných účtoch.
Výmenou za to pozastaví obohacovanie uránu na úrovni o viac ako 5 percent.
Západ chce od Iránu pozastavenie programu, ktorý podozrieva z vývoja jadrovej bomby, Irán zase zrušenie ekonomického embarga a možnosť vyvíjať jadrovú technológiu na mierové účely.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov podľa BBC očakáva, že k dohode o iránskom jadre by sa mohlo dospieť do troch až štyroch mesiacov.
Americký minister John Kerry povedal, že rozhovory dosiaľ boli ťažké a aj také zostanú, pretože stále existujú zásadné rozpory.
Iránsky prezident Hasan Rúhání hovoril približovaní sa v názoroch.
Paralelne s rozhodnutím o predĺžení rozhovorov zverejnila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) predbežnú správu o iránskom jadre.
Podľa nej Irán znížil svoje zásoby nízko obohateného uránového plynu v súlade na necelých 7400, čo je menej, než stanovovala Ženevská dohoda.