LONDÝN, BRATISLAVA. Odhady úradov hovoria, že za Islamský štát odišlo do Iraku a Sýrie bojovať 500 Britov. Iný odhad hovorí, že za posledných šesť mesiacov ich odišlo 2000.
Tvrdí to Khalid Mahmood, prvý moslimský poslanec v Británii. Podľa sociálnych sietí denne opustí Britániu asi dvadsať zradikalizovaných mladíkov. Na hraničných priechodoch ich niekto nezastaví.
„Úrady hovoria, že evidujú 500 britských džihádistov, ale čísla sú tri- až štyrikrát vyššie,“ povedal podľa denníka Telegraph Mahmood. „Myslím si, že 2000 je lepší odhad. Moja skúsenosť z Birminghamu hovorí, že je to veľký, veľký problém,“ dodal.
Cez hranice prejdú bez problémov
V sobotu zabili v bojoch v Sýrii 20-ročného Abu Dharbu z Londýna. Na britskom letisku ho v decembri 2013 nezastavili, pretože podľa úradov „boli spokojní s jeho vysvetlením výletu“. Išiel do Sýrie. Dharba, ktorý pochádzal z britsko-somálskej rodiny, konvertoval na islam ako 16-ročný.
Islamský štát
vznikol ako odnož al-Káidy v roku 2013 a podľa expertov je brutálnejší ako bola teroristická sieť,
v júni obsadil veľkú časť severného Iraku a na dobytých územiach vyhlásil samozvaných chalifát,
neoficiálnym sídlom je mesto Rakká v Sýrii,
podľa CIA má v Sýrii a Iraku asi 31-tisíc bojovníkov
„Vláda nemá dostatok ľudí na hraničných priechodoch. Je faktom, že džihádisti za posledných šesť mesiacov odchádzajú a vracajú sa bez toho, aby ich niekto zatkol,“ povedal Mahmood.
Nespokojná je Moslimská rada Británie, ktorá reprezentuje 2,8 milióna moslimov v Británii.
„Je to vážny problém pre ministerstvo vnútra a bezpečnostné zložky. Nerozumieme, prečo na hraniciach nezatýkajú,“ povedal Harun Khan z Moslimskej rady.
Boja sa Francúzi i Nemci
Podobný problém rieši aj Francúzsko a Nemecko. Francúzskych džihádistov je asi 1100, v Sýrii ich bojuje približne 400.
„Týka sa to takmer celej spločnosti, tento fenomén zasiahol 80 percent našich regiónov,“ hovorí podľa francúzskych médií šéf francúzskeho programu proti radikalizácii občanov Pierre N´Gahane.
Podľa Welt am Sonntag zomrelo doteraz v Sýrii a Iraku 60 Nemcov, ktorí tam odišli bojovať. Deviati z nich pri samovraždených atentátoch. Nemecko eviduje 550 džhihádistov, ktorí bojujú v Sýrii a Iraku. Asi 180 sa už vrátili späť do Nemca.
Briti, Nemci i Francúzi sa obávajú, že tí, ktorí sa vrátia späť budú plánovať útoky.