Tokio 2. júla (TASR) - Námestník japonskej ministerky zahraničných vecí Jutaka Kawašima si dnes dal predvolať amerického charge dďaffaires v Japonsku Richarda Christiansona, prostredníctvom ktorého chce požiadať americkú armádu o vydanie letca podozrivého zo znásilnenia Japonky.
Japonská polícia pokračuje vo vyšetrovaní prípadu znásilnenia mladej ženy skupinou amerických vojakov v meste Chatan na juhojaponskom ostrove Okinawa, kde sa nachádza americká vojenská základňa. K incidentu došlo iba niekoľko hodín pred sobotňajším odchodom japonského premiéra Džuničiro Koizumiho z Japonska do USA.
Miestna japonská polícia už vypočula dvoch poddôstojníkov americkej armády, ktorí sa neskôr vrátili na leteckú základňu Kadena. Po výsluchu nedošlo k podaniu žaloby. Polícia však vypočúva ako svedkov ďalších šesť amerických vojakov vojenského letectva a námornej pechoty.
Miestna polícia už vypočula obeť, ktorá býva v meste Chatan, kde došlo k znásilneniu. Žena vyšetrovateľom povedala, že ju znásilnil cudzinec čiernej pleti, ktorý potom unikol z miesta činu na aute s americkou vojenskou poznávacou značkou.
Japonská polícia je po štvrtom dni vyšetrovania na základe výpovedí svedkov presvedčená o tom, že Japonku na parkovisku v blízkosti barovej štvrte mesta Chatan znásilnil 24-ročný americký letec.
Súd v Okinawe vydal na tohto muža zatykač po tom, čo polícia našla jeho odtlačky prstov na aute spolu s odtlačkami obete znásilnenia. Jeho identitu však ešte nezverejnila.
Na Okinawe, ktorá bola počas druhej svetovej vojny dejiskom tvrdých bojov medzi Japoncami a Američanmi, sa nachádza približne 26.000 z celkového počtu 48.000 amerických vojakov slúžiacich na základniach v Japonsku - čo znamená viac než štvrtinu celkového počtu vojakov nachádzajúcich sa v ázijsko-pacifickej oblasti.
Piatkový prípad by však mohol na ostrove vyvolať nepriateľskú náladu miestnych obyvateľov voči americkým jednotkám rozmiestneným v regióne. Prítomnosť amerických vojakov bola predmetom sporov po prípade únosu a znásilnenia 12-ročného dievčaťa tromi vojakmi v roku 1995. Prípad vtedy na ostrove vyvolal rozsiahle protesty.
Japonský premiér, ktorý sa v sobotu prvýkrát stretol v USA s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom, vyjadril ľútosť nad piatkovým incidentom.