Odborníci predpovedajú, že vojna podľa toho, ako bude prebiehať, si vyžiada od 99 miliárd do 1,9 bilióna dolárov. Dolná hranica nákladov predpokladá rýchly vojenský úspech a diplomatické doriešenie problému a horná hranica predpokladá dlhšie trvajúcu vojnu a jej negatívny vplyv na ceny ropy a americké hospodárstvo.
Obe alternatívy predpokladajú, že Spojené štáty budú na riešení problému Iraku zainteresované desať rokov.
Hovorca Bieleho domu Gordon Johndroe povedal, že je predčasné komentovať dedukcie odborníkov.
V roku 1991 vojna v Perzskom zálive stála Spojené štáty 61 miliárd dolárov, pričom spojenci neskôr Washingtonu z týchto nákladov refundovali sedem miliárd dolárov. Podľa iných prepočtov USA na vojnu v Perzskom zálive nedoplácali, naopak vykázali zisk.
Štúdia Vojna s Irakom: náklady, konzekvencie a alternatívy, ktorú práve v USA zverejnili, uvádza, že priame vojenské náklady by pri časovo obmedzenom vojenskom ťažení predstavovali 50 miliárd dolárov a v prípade predĺženia vojny by narástli na 140 miliárd dolárov.
Okupácia a mierové zbory v Iraku by v najlepšom prípade stáli 75 miliárd a v najhoršom 500 miliárd dolárov. Rekonštrukcia krajiny by si vyžiadala od 30 do 105 miliárd dolárov a humanitárna pomoc od jedného do desať miliárd dolárov.
Narušenie medzinárodného obchodu s ropou by podľa odborníkov stálo americké hospodárstvo do 778 miliárd dolárov.
Štúdiu vypracovala v Bostone sídliaca The American Academy of art and science, založená v roku 1780.
(spolupracovník TASR William Guard) ed