Takýto krok by mohol zapríčiniť spor Moskvy s ďalším členom Bezpečnostnej rady OSN Spojenými štátmi.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Jurij Fedotov v rozhovore pre ruské tlačové agentúry tiež uviedol, že Moskva privítala súhlas Bezpečnostnej rady s predĺžením humanitárneho programu o šesť mesiacov.
Vyhlásil však, že Rusko požaduje zmenu zoznamu preverovaných tovarov s cieľom zmierniť ťažkosti Iraku a zlepšiť vyhliadky pre ruských dodávateľov. Súpis týchto tovarov musí Bezpečnostná rada preskúmať osobitne pred odoslaním do Iraku kvôli zabráneniu ich využitia na vojenské účely.
Rusko sa snažilo o dlhodobé zrušenie sankcií OSN, uvalených na Irak po invázii do Kuvajtu v roku 1990, najmä preto, aby mohlo pokračovať vo výnosných ropných kontraktoch. Moskva vlani súhlasila so zavedením 300-stranového zoznamu preverovaných tovarov.
Podľa západných odborníkov Rusko dúfa nielen v splatenie dlhov zo sovietskej éry vo výške miliárd dolárov, ale aj využitie kontraktov ako dôležitej súčasti modernizácie svojho hospodárstva. Americká vláda zasa chce na zoznam pridať ďalších asi 50 položiek, ktoré podľa nej môže Irak využívať na vojenské účely.
Program ropa za potraviny, zavedený v roku 1996, má zmierniť dopad sankcií na radových obyvateľov Iraku. V rámci neho môže Irak predávať časť svojej ropy na účet OSN, z ktorého je financovaný nákup potravín, liekov a tovaru pre civilnú potrebu.