Banská Bystrica 2. júla (TASR) - Archeologický výskum pozostatkov najstaršej kamennej bašty, ktorá bola súčasťou banskobystrického Mestského hradu, začali dnes realizovať dobrovoľníci občianskeho združenia Archeon so sídlom v Banskej Bystrici. Pozostatky sa nachádzajú na dvore Základnej školy Slovenského slobodného vysielača na Námestí Štefana Moysesa. Budova i jej okolie sú majetkom rímskokatolíckej cirkvi a jeho užívateľ, Okresný úrad v Banskej Bystrici, ho v rámci reštitúcie musí cirkvi odovzdať najneskôr v roku 2004.
Ako pre TASR uviedol archeológ a vedúci výskumu Peter Ušiak, zvyšky bašty pochádzajúcej pravdepodobne z 15. storočia zbúrali v roku 1936, keď na jej mieste a v jej blízkosti postavili nový objekt. Na škodu histórie sa nezachovala žiadna kresba bývalej bašty, ani jej náčrt. Rovnako tak ani nijaké fotografie a dokumenty z búracích prác jej zvyškov. Historici preto nevedia, aká bola vysoká a aký veľký bol jej pôdorys. Podľa najstaršieho písaného dokumentu z roku 1587, ktorý majú k dispozícii, mala obdĺžnikový pôdorys, jeho rozmery sa v ňom však neuvádzajú.
Pri výskume, ktorý potrvá do konca augusta tohto roku, začalo pracovať päť dobrovoľníkov. Akciu materiálne zabezpečuje komunitná nadácia Zdravé mesto Banská Bystrica - Zvolen. Čiastkový výskum Mestského hradu v Banskej Bystrici, ako uviedol P. Ušiak, sa začal až v roku 1995. Jeho celoplošný výskum sa však pre nedostatok financií nerealizoval a terajšie archeologické práce na spomínanej kamennej bašte by mali rozšíriť najmä poznatky o opevnení hradu.