Brusel 2. júla (TASR) - Taliansko so sumou takmer 100 miliónov dolárov je spomedzi členských krajín Európskej únie najväčším darcom prostriedkov na ekonomickú obnovu Juhoslávie. Vysokú pomoc Belehradu prisľúbili minulý týždeň aj Nemecko, Grécko a Rakúsko. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov piatkovej darcovskej konferencie, ktoré dnes zverejnili v Bruseli.
Z celkovej hodnoty 1,28 miliardy dolárov prispeli Európska komisia a členské štáty EÚ spoločne sumou 495 miliónov. Z členských krajín boli najštedrejšie Taliansko, ktoré venovalo 98,6 milióna, Nemecko (66,9 milióna), Grécko (45,7 milióna) a Rakúsko (28,3 milióna). Z ostatných štátov sú najvýznamnejšie príspevky USA v hodnote 181,6 milióna dolárov a Japonska vo výške 50 miliónov dolárov.
Európska komisia venovala pre tento rok na obnovu Juhoslávie 196,8 milióna dolárov, Svetová banka 150 miliónov, Európska investičná banka vyčlenila 128,4 milióna a Európska banka pre obnovu a rozvoj 206,25 milióna.
Cieľom piatkovej darcovskej konferencie, ktorá sa konala iba deň po dramatickom vydaní bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča pred tribunál OSN v Haagu, bolo získať pre Juhosláviu len na tento rok 1,25 miliardy dolárov, čo sa podarilo mierne prekročiť.
Juhoslovanské hospodárstvo je po 13 rokoch Miloševičovej vlády, vojenských konfliktov a medzinárodných sankcií zruinované. Charakterizuje ho 150-percentná ročná inflácia, zahraničný dlh vo výške 12 miliárd dolárov a 50-percentná nezamestnanosť. Tento stav vyvoláva obavy z prepuknutia sociálnych nepokojov v prípade, že do krajiny nezačnú prúdiť investície.
Peniaze z konferencie by mali putovať na projekty, venované v prvom rade obnove infraštruktúry - ciest, telekomunikácií, vodovodných a elektrických sietí, ale aj na investície do zdravotníctva a vzdelávania.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem