SME
Utorok, 12. november, 2019 | Meniny má Svätopluk

Ako sa valila lavína slobody. Ako padal komunizmus

Rozbuška z Nemecka, Poľska a Maďarska strhla aj krajiny na juhu ostbloku

Ekonomická kríza, zvyšovanie cien a ďalšie masové štrajky vyústili v roku 1980 do vzniku odborárskeho hnutia Solidarita a ďalších nezávislých organizácií študentov i roľníkov.Ekonomická kríza, zvyšovanie cien a ďalšie masové štrajky vyústili v roku 1980 do vzniku odborárskeho hnutia Solidarita a ďalších nezávislých organizácií študentov i roľníkov.(Zdroj: SITA/AP)

.

Pád komunizmu prebiehal v jednotlivých krajinách sovietskeho bloku rozdielne.

V Maďarsku a Poľsku išlo o pozvoľný a dlhodobý proces, v ktorom zohralo významnú úlohu aj reformné krídlo niekdajšej komunistickej strany.

V bývalom Československu a NDR padla diktatúra rýchlo pod tlakom masových demonštrácií a činnosti disentu, a vonkajšieho vývoja.

V Rumunsku išlo o náhle a krvavé ľudové povstanie v kombinácii s pučom vnútri komunistickej strany. V Bulharsku bol disent veľmi slabý a išlo najmä o vnútrostranícky puč pod vonkajším tlakom.

Článok pokračuje pod video reklamou

Poľsko

Odpor proti komunistickej diktatúre bol v Poľsku najsilnejší zo všetkých európskych komunistických krajín, verejné protesty a štrajky prebiehali s rôznou intenzitou počas celej éry komunistickej diktatúry. A to aj napriek tomu, že bol poľský režim v porovnaní napríklad s československým výrazne liberálnejší.

Ekonomická kríza, zvyšovanie cien a ďalšie masové štrajky vyústili v roku 1980 do vzniku odborárskeho hnutia Solidarita a ďalších nezávislých organizácií študentov i roľníkov.

Komunistická moc bola prinútená podpísať s odbormi viacero dohôd, ktoré však nedodržala. Nový prvý tajomník komunistickej strany Wojciech Jaruzelski vyhlásil na nátlak Moskvy, ale aj východonemeckého a československého vedenia v decembri 1981 mimoriadny stav.

Solidaritu, ktorá medzitým prerástla do politického hnutia s asi 10 miliómi členov, vláda zakázala.

Ulice zaplavili tanky a vojaci, pozatýkali a internovali asi desaťtisíc osôb, mnohí prišli o prácu a museli emigrovať. Pri násilných konfliktoch s políciou a armádou zomreli desiatky ľudí. Odpor spoločnosti sa však nepodarilo nadlho zlomiť.

Po novej vlne štrajkov v roku 1988 bolo Jaruzelského vedenie opäť prinútené rokovať s predstaviteľmi Solidarity a opozície. Takzvané rokovanie pri okrúhlom stole prinieslo prvé poloslobodné voľby v júni 1989, ktoré vyhrala Solidarita.

Komunistická strana podľa dohôd v podstate rezignovala na svoj mocenský monopol. Novým premiérom sa stal opozičný intelektuál Tadeusz Mazowiecki ako prvý nekomunistický premiér vo východnom bloku.

madarsko-1956_sita-ap_res.jpg

madarsko-1956_sita-ap1_res.jpg

Revolučné Maďarsko v roku 1956. FOTO - SITA/AP

Maďarsko

Po krvavom potlačení revolúcie v roku 1956 sa režim Jánosa Kádára postupne uvoľňoval, ekonomické problémy a zadlženie krajiny sa snažil riešiť zavádzaním ekonomických reforiem.

Od roku 1985 sa konalo niekoľko stretnutí opozície, ktoré polícia nechala na pokoji.

V roku 1987 vznikla prvá opozičná strana Maďarské demokratické fórum, oficiálne vychádzala literatúra kritizujúca režim.

V roku 1988 v Maďarsku zaviedli nové pasy umožňujúce voľne cestovať aj na Západ.

V máji 1988 Kádára jeho súdruhovia odvolali z postu prvého tajomníka strany, čím definitívne prišiel o moc. Bývalý maďarský diktátor vtedy už trpel demenciou a v júli 1989 zomrel. Strana však ešte stále odmietala pluralitný stranícky systém a polícia občas tvrdo rozohnala opozičné zhromaždenia.

V júni 1989 sa začali prvé rokovania medzi komunistickou stranou a okrúhlym stolom opozície o prechode k demokracii.

Na symbolickom pohrebe Imre Nagya, premiéra popraveného za účasť na revolúcii v roku 1956, sa v tom mesiaci zúčastnilo niekoľko stotisíc ľudí. Dnešný premiér Viktor Orbán na ňom požadoval odchod sovietskych okupačných vojsk z Maďarska. Uznanie Nagyovej neviny bolo zároveň uznaním nelegitímnosti komunistického režimu a jeho symbolickým koncom.

V októbri 1989 bola na výročie revolúcie v roku 1956 vyhlásená demokratická Maďarská republika. V marci a apríli 1990 sa na základe dohôd komunistickej strany a opozície konali prvé slobodné voľby.

Východné Nemecko

Nemecká demokratická republika bola v špecifickej situácii, väčšina národa žila v susednom demokratickom Nemecku.

Nespokojnosť východných Nemcov a ekonomická kríza režimu sa prejavovali najmä množiacimi sa pokusmi o útek alebo vysťahovanie na Západ.

Situácia sa pre diktatúru stala nezvládateľnou po tom, ako Maďarsko v roku 1989 postupne uvoľňovalo a nakoniec úplne otvorilo svoje hranice s Rakúskom. Občania NDR sa mohli touto cestou bezpečne dostať do Nemeckej spolkovej republiky. Ďalší východonemeckí utečenci zaplavili západonemecké veľvyslanectvá v Prahe či vo Varšave.

Od septembra sa navyše v Lipsku a neskôr aj v ďalších východonemeckých mestách konali masové demonštrácie požadujúce viac slobody a demokracie, ktoré sa už komunistická polícia neodvažovala násilím potlačiť.

Moskva dala východonemeckému vedeniu na čele s Erichom Honeckerom už pred tým na vedomie, že mu nepomôže a že nesúhlasí ani s násilným potlačením odporu. Režim nakoniec musel 7. novembra oznámiť, že povoľuje návštevy západného Berlína. Povolenie chcelo ešte tú noc využiť toľko ľudí, že východonemeckí pohraničiari radšej otvorili závory brániace vstupu do západnej časti Berlína.

Dňa 9. novembra padol azda najznámejší symbol komunistických diktatúr – Berlínsky múr – oddeľujúci obe časti mesta.

Definitívny koniec komunistického Nemecka znamenalo zjednotenie oboch častí Nemecka v októbri 1990.

berlinsky-mur_1989_sita-ap_res.jpg

Búranie Berlínskeho múru. FOTO - SITA/AP

Rumunsko

Diktatúra Nicolae Ceauşesca bola v sovietskom bloku najkrutejšia.

Ekonomika stála na konci osemdesiatych rokov pred krachom, zničilo ju budovanie neefektívneho ťažkého priemyslu a investície ako výstavba obrovského prezidentského paláca v Bukurešti. Vypínali sa dodávky energií, mnohé potraviny boli na prídel a ľudia hladovali.

Kult osobnosti „génia Karpát“ a „Dunaja myšlienok“ nezaostával za tým stalinským. Tvrdý bol útlak menšín, najmä maďarskej. „Odpredaj“ príslušníkov nemeckej menšiny do západného Nemecka bol pre režim významným príjmom.

Nespokojnosť s diktátorom a jeho klanom rástla aj v armáde a tajnej polícii Securitate. Ceauşescu odmietal Gorbačovove reformy a žiadal tvrdý zásah proti Poľsku a Maďarsku.

Podnet k povstaniu prišiel z Temešváru, ktoré patrilo so svojím mnohonárodnostným obyvateľstvom medzi najzápadnejšie a najkultúrnejšie mestá krajiny.

Protesty na obranu prenasledovaného maďarského pastora Lászlóa Tökésa prerástli do masových demonštrácií, pri ktorých príslušníci Securitate strieľali do davu a mnohých zabili. Časť armády prešla na stranu ľudu, v mestách sa zvádzali krvavé pouličné boje.

Moc prevzal Front záchrany národa tvorený komunistickými funkcionármi, Ceauşesca aj s manželkou chytili na úteku a po rýchlom zinscenovanom procese popravili. Prvé slobodné voľby v máji 1990 vyhral front a moc v podstate zostala v rukách starej komunistickej nomenklatúry.

bulharsko_zivkov-a-ceausescu_1968_tasr-a_res.jpg

Vrúcne zvítanie sa Todora Živkova a Nicolae Ceauşesca. FOTO - SITA/AP

Bulharsko

Diktátor Todor Živkov vládol od roku 1954. Bulharsko bolo jedinou krajinou sovietskeho bloku, čo sa nikdy nepostavila proti Moskve.

Disent bol veľmi slabý, viditeľným sa stal až ku koncu 80. rokov a jeho hlavnou témou boli zo začiatku ekologické hrozby. Demonštrácie proti chemičke pri meste Ruse z roku 1987 prerástli v celoštátne protesty.

Prvá opozičná politická organizácia vznikla v roku 1988 na sofijskej univerzite pod vedením disidenta a neskoršieho prezidenta Želju Želeva.

Najvýznamnejšou opozíciou proti režimu tak bola turecká menšina vystavená veľmi silnému útlaku a snahám o pobulharčenie.

V roku 1989 sa režim pokúsil Turkov vyhnať do susedného Turecka, čo viedlo k násilnostiam.

V komunistickej strane neexistovalo do roku 1989 žiadne reformné krídlo. Časť straníckych a armádnych funkcionárov však v novembri 1989 previedlo so súhlasom Moskvy vnútrostranícky puč, ktorým chcelo zachrániť mocenskú dominanciu strany aj v nových podmienkach.

Živkova zosadili z jeho funkcií a vylúčili zo strany. V januári 1990 ho zatkli a za defraudáciu bol odsúdený na sedem rokov väzenia.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať
 2. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 3. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 4. Obyčajné dáta sa dokážu premeniť na neobyčajné veci
 5. Nestarnú, ale dozrievajú
 6. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE
 7. VIVO! prišlo do Bratislavy
 8. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch
 9. 7 dôvodov, prečo spoznať prírodnú kozmetiku od rodinnej firmy
 10. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy
 1. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 2. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 3. Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark
 4. Na rozvoj turizmu v Košickom kraji je pripravených 840-tisíc eur
 5. Obyčajné dáta sa dokážu premeniť na neobyčajné veci
 6. Nestarnú, ale dozrievajú
 7. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE
 8. Ako prejsť na novú Ekasu jednoducho a s nulovými investíciami?
 9. Polus City Center je oddnes VIVO! Bratislava s viac obchodmi
 10. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch
 1. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 13 191
 2. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 11 281
 3. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 9 297
 4. Pre prácu v banke sú nevyhnutné tri schopnosti. Máte ich? 9 163
 5. Nový Volkswagen Golf a jeho 7 zásadných noviniek 6 942
 6. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 6 133
 7. Máte cukrovku? Zhoršenie zraku rozhodne nepodceňujte 4 737
 8. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 4 704
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 4 612
 10. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE 4 269

Hlavné správy zo Sme.sk

Obžaloba Threemu o vražde nespomína, môže to byť taktika

Obhajcovia budú komunikáciu ďalej spochybňovať.

Niekoľko zväzkov vyšetrovacieho spisu k vražde novinára Jána Kuciaka.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal

Čo si písali Kočner a Zsuzsová v čase vrážd Kuciaka a Kušnírovej.

Podcast Dobré Ráno
Autorská strana Samuela Marca

Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)

"Poznáte ich po TA3," povedal by Matúš.

Predseda novovzniknutej politickej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker (v popredí) počas tlačovej besedy.
Nová Škoda Octavia

Neprehliadnite tiež

Ghana stiahla svoje uznanie nezávislosti Kosova

Srbsko je pripravené rokovať o riešení kosovského problému.

Ghanský prezident Nana Addo Dankwa Akufo-Addo.

Bavorské Fransko je krajinou vína

Vinári v Bavorsku prekonali krízu produkciou kvalitného vína.

Mestečko Miltenberg leží uprostred viníc priamo na brehu rieky Mohan.

Mexiko udelilo azyl bolívijskému exprezidentovi Moralesovi

Morales v nedeľu odstúpil zo svojej funkcie.

Evo Morales odstúpil z funkcie bolívijského prezidenta.

Arménsko umožní Rusku prístup do jeho biologických laboratórií

Tri biologické laboratóriá v Arménsku sponzorovali USA.

Ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pashinyan.