Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BAGDAD, TEL AVIV. Líder Islamského štátu Abú Bakr Bagdádí nahovoril audionahrávku, ktorá má byť dôkazom, že minulý týždeň prežil americký nálet.
Hoci jej pravosť ešte nepotvrdili, Guardian napísal, že hlas, dikcia aj artikulácia sa podobajú predchádzajúcim zvukovým záznamom s jeho prejavmi.
V reči tiež spomína aktuálne udalosti. Nahrávku vo štvrtok zverejnila jedna z džihádistických webových stránok.
Bagdádí vystupuje
Američania nevedeli v posledných dňoch potvrdiť ani vyvrátiť informácie, že lídra Islamského štátu pri útoku zabili alebo vážne zranili.
Bagdádí v 17-minútovom prejave s náboženskými citátmi tvrdil, že vojenská kampaň Spojených štátov proti islamistom sa „rúca“ a že „všade vybuchnú vulkány džihádu“.
Napadol tiež židov, neveriacich a aj arabských lídrov, ktorí zastrašujú moslimov, čo sa chcú vydať na cestu kalifátu.
Bagdádí vyhlásil kalifát na časti územia Sýrie a Iraku a sám sa necháva oslovovať titulom kalif. V najnovšom prejave povedal, že chce územie pod svojou vládou rozšíriť a že má podporu v mnohých arabských krajinách.
Bagdádí svoj úmysel vládnuť vlastnému územiu myslí vážne a chystá dokonca aj jeho vlastnú menu.
Mince pre kalifát
Islamský štát, ktorý má údajne vlastné ministerstvo financií, vo štvrtok oznámil, že chystá emisiu zlatých, strieborných a medených mincí, ako aj vytvorenie finančného systému Islamského štátu.
Ten má byť protiváhou globálnemu finančnému systému „ovládanému židmi a križiakmi“.
Mohsín Khan z Centra Rafíka Haríriho pre Blízky východ novinám Wall Street Journal povedal, že zámer Bagdádího je jasný: „Vlastná mena, to je jedna z definícií vlastného štátu. Prinajmenšom v očiach jeho podporovateľov.“
Khan tiež zdôraznil, že to, že islamisti si zvolili mince, a nie lacnejšie, menej trvanlivé papierové peniaze, má symbolizovať návrat do minulosti, lebo v kalifátoch sa platilo zlatom alebo striebrom.
Dve miliardy dolárov
Islamský štát sa považuje za najbohatšiu teroristickú organizáciu na svete.
Zarába na predaji ropy, daniach, poplatkoch či bankových lúpežiach. Jeho ročný príjem odhadla izraelská mutácia magazínu Forbes na dve miliardy dolárov.
Po zavádzaní práva šaría, lokálnych vlád a bezpečnostných zložiek na dobytých územiach bude zavedenie meny ďalším prejavom, že nebudujú kalifát len v symbolickej rovine.