Najbohatšou teroristickou organizáciou na svete je Islamský štát (IS). Tvrdí to izraelské vydanie magazínu Forbes.
Analytici na to upozorňovali už dlhšie, keď sa ukázalo ako islamisti profitujú z predaja ropy na obsadených územiach a z iných aktivít.
Na druhom mieste je palestínske hnutie Hamas a na treťom Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC). V rebríčku sú ešte al-Káida, Hizballáh, Boko Haram a aj jeden európsky zástupca - Pravá IRA.
Hoci napríklad Boko Haram sa tiež dostal do prvej desiatky, jeho ročný príjem (25 miliónov dolárov) je v porovnaní s dvomi miliardami, čo údajne zarába Islamský štát, takmer bezvýznamný.
Dramatický rast Hamasu
Najbohatšie teroristické skupiny
(ročný príjem)1. Islamský štát - 2 mliardy dolárov
2. Hamas - miliarda dolárov
3. Revolučné ozbrojené sily Kolumbie - 600 miliónov dolárov
4. Hizballáh - 500 miliónov dolárov
5. Taliban - 400 miliónov dolárov
6. al-Káida a jej odnože - 150 miliónov dolárov
7. Laškar e-Taiba - 100 miliónov dolárov
8. Al- Šabaá - 70 miliónov dolárov
9. Pravá IRA - 50 miliónov dolárov
10. Boko Haram - 25 miliónov dolárov
Zdroj: Forbes Israel
Izraelský Forbes tvrdí, že okrem raketového nástupu IS, ktorý je stále relatívne novým hráčom, je zaujímavé sledovať ako sa darí zveľaďovať majetok Hamasu.
Od roku 2007, kedy ovládol pásmo Gazy a stal sa tak de facto vládnucou inštitúciou, je rast jeho príjmov dramatický.
Hamas má prístup k štedrým zahraničným príspevkom pre Palestínčanov, ale vytvoril si aj vlastné zdroje zárobku. Zarába na pašovaní cez tunely z Egypta, výpalnom, sústavnom zvyšovaní daní a poplatkov.
Teoristické hnutie má aj investície v zábavnom priemysle v Turecku aj Južnej Amerike. Profesor Ahmed Karima z egyptskej univerzity al Azhar podľa izraelského denníka Jediot Achronot tvrdí, že v Hamase je okolo 1200 milionárov.
Zneužívajú rozvojovú pomoc
V pásme Gazy je 40-percentná nezamestnanosť a okolo 38 percent ľudí je odkázaných na kažodennú pomoc od medzinárodných organizácií. Príspevky na obnovu Gazy či pomoc jej obyvateľom sa často strácajú v rukách Hamasu.
V roku 2013 Európsky dvor audítorov informoval, že na palestínskych územiach nevedia vydokladovať použitie asi 400 miliónov eur určených na rozvojové projekty.
Napriek zlej situácii v Gaze, v pásme vyrastajú luxusné vily patriace deťom popredných lídrov Hamasu a podľa egyptských zdrojov sa z pásma vyvážajú milióny dolárov v hotovosti, aby sa mohli uložiť na bezpečné účty v zahraničí.