NEW YORK. OSN má "hlboké obavy z možnosti návratu k plnorozmerným bojom" po tom, ako Rusko podľa najvyššieho veliteľa NATO vyslalo na východ Ukrajiny svojich vojakov a mesto Doneck zažíva najprudšie ostreľovanie za posledné týždne i napriek prímeriu medzi vládnymi silami a separatistami.
Na mimoriadnom stretnutí Bezpečnostnej rady OSN venovanom Ukrajine to povedal dočasný námestník generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Jens Toyberg-Frandzen.
Konflikt by sa tiež podľa neho mohol stať "zmrazeným" a trvať niekoľko rokov alebo desaťročí.
Označil to za propagandu
Stretnutie Rady žiadne konkrétne kroky neprinieslo.
Veľvyslankyňa USA pri OSN Samantha Powerová sa na zasadnutí vyjadrila, že Rusko "hovorí o mieri, ale stále podporuje vojnu", zatiaľ čo ruský zástupca Aleksandr Pankin otvoril svoju reč varovaním, aby sa zo zasadnutí Bezpečnostnej rady nestávali frašky.
Vlnu kritiky zo strany ostatných členov orgánu pritom označil za "opäť jeden z prienikov do propagandy dosahujúcej nové vrcholy".
"Technika a personál, ktorými disponujú ruské ozbrojené sily, sa nachádzajú na území mojej krajiny a neohrozujú vaše územie," povedal Pankin.
Ukrajina sa podľa neho správami o ruských jednotkách snaží zakryť neúspech svojich jednotiek v boji proti proruským separatistom.
Ruská technika a vojaci prúdia do Donbasu, optimizmus doma opadolČítajte
Ukrajina hovorí o zdržanlivosti
Rusko je jedným z piatich stálych členov rady s právom veta a obvinenia z podporovania východoukrajinských separatistov naďalej popiera.
Moskvu kritizovala aj litovská veľvyslankyna Raimonda Murmokaite, ktorá hovorila o vedení "nevyhlásenej vojny" proti Ukrajine a stredajšie vyhlásenie o vysielaní ruských bombardérov do rôznych častí sveta označila za prejav "agresívnejšieho jednostranného vystupovania Ruska značne presahujúceho hranice Ukrajiny".
Zástupca Kyjeva Jurij Serhejev zase vystúpil s tvrdením, že "jediným dôvodom, prečo na východe Ukrajiny ešte nevypukla otvorená vojna, je zdržanlivosť Ukrajiny".