PEKING. Čína sa nezaviazala znížiť svoje emisie o konkrétne množstvo, USA ich chce zredukovať do roku 2025 o 26 až 28 percent v porovnaní s rokom 2005. Predošlý cieľ bolo zníženie o 17 percent do roku 2020.
Vyplýva to z dvojdňového stretnutia amerického prezidenta Baracka Obamu a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Pre obe krajiny ale ide o ambiciózne ciele, v spoločnom vyhlásení ohlásili tiež spoluprácu pri obnoviteľných zdrojoch energií.
Si Ťin-pching, v ktorého krajine emisie naďalej stúpajú, keď buduje nové uhoľné elektrárne, tvrdí že Čína sa bude snažiť, aby dosiahli vrchol v roku 2030 alebo skôr, ak to bude možné.
Prisľúbil tiež do tohto termínu zvýšenie podielu využívania iných než fosílnych palív na výrobu energie na približne 20 percent.
Predstavitelia americkej vlády označili podľa DPA dohodu za míľník medzi vzťahmi Číny a USA, Peking totiž po prvý raz súhlasil s takýmto dohovorom.
Či sa krajinám sľuby podarí dodržať, je otázne, uviedla agentúra AP.
Medzinárodné klimatické rozhovory prebiehajú dosiaľ len pomaly - a USA a Čína patrili ku krajinám, ktoré sa bránili záväzným cieľom.
Na vlaňajšej konferencii vo Varšave boli krajiny sveta vyzvané, aby vypracovali svoje plány na obdobie po roku 2020 do prvého štvrťroku 2015. Dosiahnutie nového svetového dohovoru o znižovaní emisií je zámerom klimatickej konferencie v Paríži koncom budúceho roka.
Európska únia už oznámila, že emisie chce do roku 2030 znížiť o najmenej 40 percent v porovnaní s rokom 1990, dodáva agentúra Reuters.