NEW YORK. Rusko po prvý raz za štrnásť rokov odmietlo v utorok podporiť predĺženie mierovej misie Európskej únie v Bosne a Hercegovine s tým, že krajinu by nemali vonkajšie sily nútiť k vstupu do EÚ.
Hlasovanie v Bezpečnostnej rade OSN sprevádzalo napätie, ktoré v posledných mesiacoch vzrástlo medzi Rukom a Západom, najmä v súvislosti s Ukrajinou, napísala tlačová agentúra AP.
Zvyšní členovia rady s predĺžením vojenskej operácie EUFOR Althea o jeden rok súhlasili, Rusko sa zdržalo hlasovania.
Nemecko-britská iniciatíva navrhuje odložiť opatrenia týkajúcich sa komplikovanej otázky menšinových práv, pokým by Bosna pokračovala v reformách hospodárstva a posilňovaní právneho poriadku. Pomohlo by jej to priblížiť sa k EÚ.
Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin návrh odmietol s tým, že akýkoľvek pohyb Bosny smerom k EÚ "nemôže byť vnútený zvonku".
Ide o prvé hlasovanie o predĺžení mierovej misie v Bosne za 14 rokov, ktoré nebolo jednomyseľné, uviedol predstaviteľ Británie Michael Tatham.
Ten postoj Ruska označil za "cynický a hlboko poľutovaniahodný" s tým, že argument Moskvy o vnucovaní cesty do EÚ zvonka je pohŕdaním voči občanom Bosny.
Bezpečnostná rada je znepokojená najmä stágnáciou Bosny v čase pokračujúcich politických sporov a vysokej nezamestnanosti. Rusko varovalo pred hrozbou militantného islamu, uviedla AP.