DAMASK, TEL AVIV. Sýrsky prezident Bašar Asad študuje návrh na vyhlásenie prímeria v Aleppe, tvrdia oficiálne zdroje z Damasku. Návrh je prvým viditeľnejším počinom nového osobitného vyjednávača OSN pre Sýriu, talianskeho diplomata Staffana de Misturu.
De Mistura nahradil Lachdara Brahímího, ktorý mimoriadne nevďačný post prebral od Kofiho Annana. Obaja diplomati sa sťažovali na nemožnosť dosiahnuť čo i len malý pokrok.
Opatrný plán
Podobný osud podľa viacerých zdrojov, ktoré sa rozprávali s denníkom Los Angeles Times, zrejme čaká aj de Misturu. Jeho plán pre Aleppo je opatrný, minimalistický, ale aj tak nemá veľké šance.
Aleppo je vo vojnovom stave a už dva roky. Toto kedysi prosperujúce mesto s významnými historickými pamiatkami je rozdelené na vládnu a opozičnú zónu, pretože ani jednej strane sa ho nepodarilo naplno ovládnuť.
Experti upozorňujú, že logisticky a personálne náročné by bolo už len samotné rokovanie o prímerí.
Idea lokálnych prímerí, ktoré by mali ukázať na dobrú vôľu oboch strán a aspoň dočasne zmierniť ťažkú situáciu uviaznutých civilistov, nie je nová a v Sýrii sa doteraz nikdy neosvedčila.

Preskupenie síl
Dôvodom je hlboká nedôvera medzi znepriatelenými stranami a ich presvedčenie, že súper chce prímerie využiť len na preskupenie svojich síl. Opozícia tvrdí, že sýrska armáda v minulosti zneužívala prímerie na to, aby prinútila povstalcov vzdať sa.
Sýrska občianska vojna trvá už viac ako tri a pol roka a vyžiadala si okolo 200-tisíc obetí, ďalšie státisíce ľudí sú na úteku v Sýrii alebo odišli do okolitých krajín.
Okrem tohto konfliktu je Sýria súčasťou snáh islamistickej skupiny Islamský štát ovládnuť jej území a územia Iraku a vytvoriť kalifát. Proti IS aj v Sýrii útočia americké aj spojenecké lietadlá, ale do konfliktu medzi opozíciou a vládou sa priamo nezapájajú.
Merkelová: Západ by nemal zapájať Asada do boja proti IS
BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová odmieta zapojenie sýrskeho prezidenta Bašara Asada do bojov proti extrémistickej organizácii Islamský štát v regióne.
V utorok to vyhlásil jej hlavný zahraničnopolitický poradca Christoph Heusgen, ktorý na to zároveň vyzval celý Západ.
Fakt, že IS je v otázke porušovania ľudských práv "ešte horší ako Asad" podľa neho neznamená, že západné krajiny by mali vodcu Sýrie "považovať za niekoho, kto by s nami mal spolupracovať".
"Nemôžeme zabúdať na to, že Asad je zodpovedný za stovky tisícov zabitých ľudí a milióny vysídlených," povedal Heusgen na konferencii v Berlíne.
Asadov najbližší spojenec Rusko už dlhšie vyzýva západné a arabské krajiny, aby sýrskeho prezidenta zapojili do boja proti islamistom.
Podľa Moskvy by Američanmi vedené nálety v Sýrii proti IS pokračovať až po tom, ako sa na nich medzinárodná koalícia dohodne s Asadom.
Zrážky medzi silami lojálnymi prezidentovi Asadovi a Islamským štátom boli relatívne zriedkavé až do leta, keď džihádisti začali obsadzovať vládne základne vrátane niekoľkých v severnej provincii Rakká.
Obe strany pokračujú v bojoch aj v čase, keď Islamský štát začala bombardovať Američanmi vedená koalícia. USA však tvrdia, že svoje operácie s Asadovými silami nekoordinujú.
sita