Brusel 4. decembra (TASR) - Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyzval dnes lídrov členských a kandidátskych krajín, aby v záverečnej etape prístupových rokovaní odložili bokom národné záujmy v prospech celkového európskeho záujmu, ktorým je úspešné rozšírenie.
"V histórii sú momenty, keď úzke národné záujmy, akokoľvek oprávnené, musia ustúpiť všeobecnému záujmu. O tom je demokracia," vyhlásil Prodi počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Bruseli, ktoré bolo venované budúcotýždňovému summitu v Kodani (12.-13. decembra).
Prodi dôrazne odmietol tvrdenia členských štátov EÚ, že navrhovaný finančný balíček pre kandidátov je neprijateľný a príliš štedrý.
"Nezdieľame tento názor. Musíme dať kandidátom rozumnú ponuku, ktorá im umožní obhájiť kodanský výsledok pred vlastnou verejnou mienkou. Musíme dodržať celkový finančný rámec stanovený v Bruseli, ale tiež preukázať otvorenosť, pružnosť a štedrosť," apeloval Prodi na lídrov členských štátov únie.
Kandidátom zasa odkázal, aby preukázali v poslednej etape rokovaní realizmus. Stále ostáva nevyriešených príliš veľa problémov a ostáva nám len niekoľko dní, varoval.
Podľa jeho slov je nevyhnutné, aby sa čo najväčšia časť konečného kompromisu dohodla už na ministerskej schôdzke 9.-10. decembra v Bruseli. "Summit v Kodani nemôže byť zavalený desiatkami malých problémov," zdôraznil.
Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen varoval, že ak sa rokovania nepodarí uzavrieť teraz, každý mesiac oneskorenia bude dosiahnutie dohody ťažšie. "Myslím si, že o šesť mesiacov by to už nebolo možné. Preto to musíme urobiť teraz," vyzval.
Kandidátske krajiny sa musia podľa neho snažiť vyriešiť čo najviac otvorených otázok pred summitom. Členské štáty musia zasa zvážiť rozdiel medzi nebezpečenstvom, že k dohode nedôjde, a cenou za ústupky, ktoré môžu byť v Kodani nevyhnutné.
"Za historické projekty treba platiť," vyhlásil. Návrh dánskeho predsedníctva pre desať vstupujúcich krajín je celkovo o dve miliardy eúr lacnejší, ako berlínsky rámec rozšírenia z roku 1999, keď sa však počítalo len so šiestimi krajinami.
"Toto je veľmi dobrý argument kandidátskych krajín, na ktorý im budeme ťažko odpovedať," naznačil potrebu ďalších ústupkov zo strany EÚ. Aj slovenská delegácia v utorok v Bruseli zdôraznila, že žiada plné využitie peňazí z berlínskej dohody.
Podľa Verheugena sa treba vyhnúť takej dohode, ktorá by priniesla víťazov a porazených. "Výsledkom musia byť iba víťazi, a tým celkovým víťazom musí byť Európa," uzavrel Verheugen.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh