New York 4. decembra (TASR) - Newyorskí fajčiari si už zvykli na to, že ak si chcú v pracovnom čase zapáliť, musia vyjsť z kancelárskej budovy a cigaretu si vychutnať na ulici. Vďačnými objektmi reportérov sa stali burzoví makléri, ktorí v zime s cigaretou v ruke podupkávajú na Wall Street. Rovnakú tortúru musia podstupovať aj zamestnanci a návštevníci tisícok kancelárskych a verejných budov. Nič však nie je také zlé, aby to nemohlo byť horšie.
Starosta Michael Bloomberg, ktorý poslednú cigaretu vyfajčil pred 20 rokmi, chce zákaz fajčenia v reštauráciách rozšíriť aj o 13.000 newyorských barov, herní, kaviarní a súkromných klubov. Zatiaľ sa zdá, že iniciatíva získa v mestskej rade väčšinovú podporu.
Protifajčiarski aktivisti Bloombergove snahy oslavujú ako "signál pre celú Ameriku". "Newyorský bar je jednou z posledných fajčiarskych bášt. Keď padne, nasledovať bude Chicago, Boston a iné veľkomestá," tvrdí Diane Maplová, hovorkyňa Amerického združenia pre boj proti pľúcnym chorobám.
Veľkým cieľom protifajčiarskych organizácií je Amerika bez cigaretového dymu. Podľa prieskumov verejnej mienky v USA aj susednej Kanade získavajú tieto združenia čoraz väčšiu podporu. Trend podporujú aj miliónové žaloby rakovinou postihnutých fajčiarov proti tabakovým koncernom.
Odporcovia nikotínu sa k svojmu cieľu výrazne priblížili na Floride, kde voliči v nedávnom referende rozhodli o úplnom zákaze fajčenia na všetkých pracoviskách a reštauráciách. Florida tak nasleduje príklad priekopníckej Kalifornie a štátu Delaware. Podobné iniciatívy prebiehajú aj množstve iných štátoch USA.
Protifajčiarsky front však naráža na veľké "hniezda odporu". "Bloomberga by sme vyhnali zo štátu," vyhlásil Jim Coster, čašník v pube Bouy Nr.9 v atlantickom rekreačnom stredisku Nags Head v Severnej Karolíne. Tá je spolu so susednou Virgíniou tabakovým štátom USA, kde sa mocná loby pestovateľov tabaku, výrobcov cigariet a politici starajú o to, aby príliš rázni odporcovia nikotínu boli vo svojich aktivitách pribrzdení.
Kým cena za škatuľku cigariet sa v New Yorku kvôli vysokým miestnym daniam vyšplhala na rekordného 8,5 dolára, vo Virgínii alebo Severnej Karolíne nedosahuje ani tretinu tejto sumy. Primerane tejto skutočnosti prekvitá pašovanie cigariet medzi štátmi únie, prudko vzrástli nákupy cigariet cez internet alebo v indiánskych rezerváciách, ktoré sa tešia daňovej slobode.
Namiesto zákazov a extrémneho finančného zaťažovania fajčiarov v Kanade vsadili na odstrašovanie. Vo viacerých provinciách nestačí, aby boli na cigaretových škatuľkách písomné varovania pred zdravotnými rizikami. Predpísané sú farebné obrázky rakovinou zasiahnutých pľúc, priedušiek, alebo iných orgánov. Fotografie musia spolu s varovnými nápismi zaberať minimálne polovicu plochy balenia. Napriek tom spotreba cigariet medzi mladými Kanaďanmi v ostatnom čase opäť mierne vzrástla.