DAR ES SALAAM, BRATISLAVA. V roku 2013 zo dňa na deň stúpli ceny nelegálnej slonoviny v Tanzánii z 31,800 dolárov na 70-tisíc dolárov za kilogram.
Do krajiny mierila delegácia čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.
Postup, ako sa predáva slonovina v tejto africkej krajine, popísala britská mimovládna organizácia Enviromental Investigation Agency (EIA).
Väčšina slonoviny mieri na čínsky trh. Nejde len o priekupníkov a mafie, do obchodu sa zapájajú aj čínski diplomati a v prípade z minulého roka aj ľudia z okolia čínskeho prezidenta. Politické, obchodné a vojenské špičky krajiny.
Slonovina v batožine
Čínski priekupníci vopred nakúpili od pytlakov slonie kly, ktoré potom ľudia z prezidentovho okolia poslali domov v diplomatickej pošte.
"Keď tu bol, veľa kilogramov odišlo v jeho lietadle. Kupovali to od nás," povedal na zázname, ktorý nahrala tajnou kamerou mimovládka, tanzánijský pytliak.
Tanzánia stratila v posledných štyroch rokoch viac slonov ako akákoľvek iná krajina na svete, len v roku 2013 ich bolo desať tisíc.
V roku 2009 mali v národnom parku Selous Game Reserve 39-tisíc slonov, na konci minulého roka len 13-tisíc.
"Na počiatku tanzánijskej katastrofy pre slony je toxická zmes zlyhania vo vládnutí, korupcie a kriminality," píše v správe EIA.
Strážcovia v národnom parku prezrádzajú pytliakom, kde sa nachádzajú slony. Polícia proti nim nezasahuje a colné orgány nebránia kontajnerom so slonovinou opustiť krajinu.
To všetko, samozrejme, za úplatky. Štátni zamestnanci sú slabo platení, je preto ťažké presvedčiť ich, aby úplatky nebrali, popísali postup noviny New York Times.
Čína ako zodpovedný hráč
Navyše, zarábajú na tom aj miestni politici, čo EIA popisuje vo svojej správe. S
ú medzi nimi ľudia bývalého prezidenta Jakayu Kikweteho, počas ktorého vládnutia v rokoch 2005 až 2011 klesla populácia slonov v Tanzánii zo 142-tisíc na 55-tisíc.
Jeho vláda sa niekoľkokrát snažila získať od OSN výnimku, aby mohla do Číny predať svoje zásoby slonoviny.
Pomáha v tom politika čínskej vlády, ktorá sa síce navonok snaží tváriť ako zodpovedný politický hráč, no podľa zístení EIA sa na obchodovaní so slonovinou podieľajú aj jej diplomati. Organizácii to potvrdili samotní pytliaci.
Toto všetko sa ešte zvýrazňuje v posledných rokoch, keď sa zvyšuje čínska prítomnosť v Afrike. Napríklad pred rokom v prístave v hlavnom meste Dar es Salaam zakotvila čínska vojenská flotila, na štvordňovej "priateľskej" návšteve.
Nie je dosť ani na paličky
Jeden pytliak sa EIA pochválil, že sám zarobil 50-tisíc dolárov na predaji slonoviny vojakom. Čínske úrady napriek tomu priamy podiel na nelegálnom obchode so slonovinou odmietajú.
Nejde však len o čínske orgány, ale najmä o bohatých Číňanov, pre ktorých je slonoviny znamením prestíže. A u nich dopyt po slonovine stále rastie.
"Aj keby zabili všetkých afrických slonov, nebude dosť slonoviny na pokrytie dopyte po tomto," hovorí na kameru EIA jeden čínsky predajca slonoviny, pričom ukazuje na paličky na čínske jedlo.