Dili 4. decembra (TASR) - Východotimorské úrady dnes vyhlásili výnimočný stav po tom, čo došlo k zrážkam medzi políciou a študentmi, ktoré si už vyžiadali niekoľko obetí na životoch.
V čase výnimočného stavu majú bezpečnostné sily väčšie právomoci pri zatýkaní a majú právo vyhlásiť zákaz vychádzania. Pri nepokojoch zahynulo zatiaľ päť osôb a niekoľko ďalších museli hospitalizovať. Zranenia utrpel aj jeden poslanec.
Dav približne 500 študentov hádzal najprv do polície kamene a neskôr podpálil supermarket s prevažne drahým importovaným tovarom určeným pre pracovníkov OSN a ďalších cudzincov a poškodil niekoľko budov. Demonštranti rabovali predajne a hotely, odkiaľ si odniesli televízory a motocykle.
Výtržníci podpálili aj dom premiéra Mariho Alkatiriho, informoval predstaviteľ OSN, ktorý si neželal byť menovaný.
Na miesto dorazili príslušníci mierových síl OSN, viditeľne však nebolo v ich silách zastaviť plienenie.
OSN, ktorá v najmladšej krajine sveta plní administratívnu úlohu, uviedla, že vedenie štátu zvolalo schôdzu, aby prediskutovalo ďalší postup v súvislosti s nepokojmi.
Protestná akcia sa začala v utorok po zatknutí jedného zo študentov. Dôvod zatknutia zatiaľ nie je známy.
Občianske nepokoje nie sú vo Východnom Timore zriedkavým javom, ale dnešné potýčky medzi študentmi a políciou sú zatiaľ najvážnejšími a sú ťažkým úderom pre úrady pokúšajúce sa o nastolenie demokracie v krajine.
Východný Timor získal tento rok nezávislosť po stáročnej portugalskej nadvláde a 24-ročnej okupácii Indonéziou, ktorá tvrdo potláčala hnutie za nezávislosť. Organizácia Spojených národov vládu Jakarty vo Východnom Timore, počas ktorej zahynula počas bojov a na následky hladu a chorôb štvrtina populácie krajiny, nikdy neuznala.