Rozhodnutie Európskeho súdu by mohlo skomplikovať snahy krajín vracať do Talianska žiadateľov o azyl.
RÍM. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v utorok rozhodol, že Švajčiarsko nemôže ihneď vrátiť rodinu afganských žiadateľov o azyl do Talianka, pretože zariadenia susednej krajiny Európskej únie pre príjem utečencov majú vážne nedostatky.
Informovala o tom agentúra DPA.
Dvaja rodičia so štyrmi deťmi
Podľa súdu v Štrasburgu existuje "nie nepodložené" riziko, že by žiadatelia o azyl zostali v Taliansku "bez ubytovania... alebo v preplnených zariadeniach, za nezdravých a násilných podmienok".
Sudcovia súdu preto dospeli k záveru, že rodičov a ich štyri deti môže Švajčiarsko vrátiť do Talianska iba za podmienky, že jeho orgány dostanú "podrobné a spoľahlivé informácie" od Talianov, kedy sa budú schopní o týchto žiadateľov o azyl postarať.
Bez týchto údajov by Švajčiarsko podľa súdu porušilo článok 3 Európskej konvencie ľudských práv, ktorý zakazuje mučenie a neľudský alebo znevažujúci prístup.
Európska komisia v utorok večer reagovala, že skúma rozhodnutie súdu z pohľadu "možných dôsledkov na fungovanie systému azylu v Taliansku a EÚ".
Dodala však, že je na jednotlivých členských krajinách, aby si urobili z toho vlastné závery.
Problémy našli aj u Grécka
Rodina, ktorej prípadom sa súd v utorok zaoberal, pricestovala do Talianska v júli 2011. Následne ušla do Rakúska a Švajčiarska, kde od februára 2012 bojuje proti deportácii z krajiny.
Rozhodnutie Európskeho súdu v ich prípade je významné, pretože by mohlo skomplikovať snahy ďalších krajín EÚ vracať žiadateľov o azyl do Talianska - hlavnej krajiny vstupu do EÚ pre migrantov z Afriky, Blízkeho východu a Ázie.
Po inom rozhodnutí súdu v Štrasburgu v roku 2011, ktoré našlo vážne problémy v azylovom systéme Grécka, museli všetky členské krajiny EÚ prestať vracať azylantov do Grécka.
Sudcovia však poznamenali, že situácia v Taliansku nie je taká vážna ako v Grécku.
Citovali správu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov z roku 2013, podľa ktorej násilie alebo nezdravé podmienky nie sú v Taliansku "rozsiahle".
150-tisíc ľudí za necelý rok
Od 1. januára pristálo na brehoch Talianska vyše 150-tisíc nádejných azylantov.
Pravidlá EÚ, ktoré dodržiava aj Švajčiarsko, zakotvujú, že migranti majú žiadať o azyl v krajine, do ktorej vstúpili ako prvej, čo prenáša zodpovednosť za žiadosti o azyl na Taliansko.
Mnohí z migrantov však z krajiny utekajú na sever, kde sú lepšie zariadenia pre utečencov i pracovné príležitosti.
Ľudskoprávne skupiny kritizujú azylové pravidlá EÚ, pretože neumožňujú migrantom prichádzajúcim do EÚ cez more právo pripojiť sa k príbuzným či priateľom v severnej Európe.
Krajiny ako Nemecko a Švédsko vyhlasujú limity za potrebné. Majú zabrániť žiadateľom o azyl presúvať sa tam, kde získajú lepšie sociálne dávky.