Brno 4. decembra (TASR) - Sociálna demokracia by mohla podľa bývalého ministra vnútra Václava Grulicha svojho prezidentského kandidáta prehrať v prípade, že do prvého kola volieb nikoho nenavrhne.
"Nie je možné, aby ČSSD vymenovala do prvého kola niekoho len formálne a čakala na druhé voľby. Mohla by tak svojho kandidáta prehrať," uviedol pre TASR Grulich.
Podľa neho Miloš Zeman, ktorý sa ako víťaz vnútrostraníckeho referenda odmieta na prvom kole volieb zúčastniť, nie je pre mnohých zákonodarcov voliteľný. "Riskovať, že by formálny kandidát prešiel tri kola neúspešne, a spoliehať sa na to, že v druhej voľbe Zeman všetkých prevalcuje, by bol nesprávny a pre voľbu prezidenta aj nedôstojný predpoklad. Ak chce ČSSD Zemana nominovať, má povinnosť ho nominovať do prvej voľby," tvrdí Grulich s tým, že naopak Zeman by sa mal tejto požiadavke podriadiť.
Grulich, čestný predseda juhomoravského krajského výboru ČSSD, nie je presvedčený, že by sa mal Zeman stať hlavou štátu - on sám by volil Otakara Motejla.
"Zeman sa obklopuje ľuďmi, ktorí sociálnych demokratov poškodzujú. Obávam sa, že by sa na Hrade objavil tím ľudí, ktorí sa tlačia do jeho tieňa a priživujú sa na jeho popularite a schopnostiach, čo by strane ani štátu neprospelo," konštatoval. Zemana by Grulich rád videl napríklad v Európskom parlamente, pretože je "výrazná osoba v európskej politike a dobrým a tvrdým vyjednávačom".
Debata českých politikov o tom, kto by mal na Hrade nahradiť prezidenta Václava Havla, začína naberať jasnejšiu podobu. Šéf unionistov Ivan Pilip vyzval ľudovcov, aby namiesto svojho kandidáta Petra Pitharta, podporovali ombudsmana Otakara Motejla.
Práve Motejl by totiž podľa Unie svobody-DEU bol ako spoločný prezidentský kandidát celej vládnej koalície najľahšie zvoliteľným hneď v prvom kole. Tejto úvahe sa ani ľudovci nebránia. Proti kandidatúre Motejla nie je ani veľa ľudí z vedenia sociálnej demokracie.
Otakar Motejl ako spoločný kandidát vládnych strán na Hrad je najprijateľnejší, Pithart by mal zostať na čele Senátu. "Motejl by bol vítaným kandidátom všetkých troch koaličných strán," vyhlásil Pilip. Ľudovci s návrhom súhlasia, ale požadujú, aby Motejla za prezidentského kandidáta navrhli sociálni demokrati. Ani organizátorka prezidentského referenda ČSSD Marie Součková nevylučuje, že Motejl zostáva v hre. Naopak ODS verí, že na Hrad pre Klausa dostatok hlasov zoženie.
Voľba prezidenta sa má začať na spoločnej schôdzi obidvoch parlamentných komôr 15. januára 2003. Na výber hlavy štátu bude mať vplyv okrem iného aj spôsob voľby. Pri verejnej by podľa odborníkov platila stranícka disciplína, pri tajnej voľbe by nikto nevedel, kto ju nedodržal. Podľa šéfa volebnej komisie snemovne Pavla Hojdy smeruje vývoj práve k tajnej voľbe, hoci sú pripravené obidva spôsoby.
V prvom kole by sa stal prezidentom kandidát, ktorý by získal 101 hlasov v snemovni a 41 v Senáte, teda nadpolovičnú väčšinu z celkového počtu 281 poslancov. Druhé kolo vyhrá kandidát, pre ktorého bude hlasovať nadpolovičná väčšina prítomných zákonodarcov v každej z komôr. Víťazom tretieho kola by bol ten, kto by dostal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných členov obidvoch komôr. Ak by nikto z kandidátov nedostal potrebný počet hlasov, voľba by sa opakovala od začiatku. Na druhých voľbách by sa mohli zúčastniť neúspešní kandidáti z prvých volieb aj noví kandidáti.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) mon