Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačeného vydania.
Do ulíc írskych miest vyšlo stotisíc ľudí. Vláde vyčítajú niekoľko rokov trvajúce šetrenie.
DUBLIN, BRATISLAVA. Spúšťačom boli nové poplatky za vodu, ale v skutočnosti ide o širší problém.
Stotisíc Írov na rôznych miestach krajiny v sobotu vyšlo do ulíc, aby demonštrovali proti pokračujúcemu šetreniu.
Vláda od budúceho roka zavádza poplatky za vodu, ktorá sa teraz financuje len z daní.
Pre bežnú írsku rodinu to môže znamenať nárast ročných výdavkov o stovky eur. Zavedenie tohto poplatku je súčasťou dohody s Medzinárodným menovým fondom o finančnej pomoci z roku 2010.
„Nie je to len o poplatkoch za vodu, je to o všetkých daniach, do ktorých nás nútia nenásytní boháči z Írska aj z Európy a ktoré musia platiť tí najchudobnejší,“ cituje BBC populárneho írskeho hudobníka Eamonna Campbella, ktorý sa tiež zúčastnil na protestoch.
Vláda argumentuje tým, že Írsko je jednou z posledných západných krajín, kde sa neplatí za vodu.
Tieto zdroje vraj potrebuje, aby mohla investovať do infraštruktúry a zaviesť programy na ochranu čistoty vody. Protesty ju už prinútili k ústupkom.
Vláda sľúbila, že poplatky za vodu budú regulované, aby neprekročili únosnú mieru. Mnohí však odmietajú akékoľvek poplatky a tvrdia, že radšej pôjdu do väzenia, ako by mali za vodu platiť.
„Nebudem platiť a nechcem sa ani púšťať do diskusií o výške poplatkov. Aj keby išlo len o drobné, už samotný princíp je zlý. Nikdy som nevidela v uliciach toľko ľudí, pri iných poplatkoch takto ľudia neprotestujú,“ cituje Guardian Dette McLoughlinovú, jednu z organizátoriek protestov.