NEW YORK. Záujem zahraničných občanov bojovať pre extrémistickú skupinu Islamský štát (IS) podľa ostatnej správy OSN narástol do "nebývalého rozsahu".
Iba za uplynulých niekoľko rokov vycestovalo do Sýrie a Iraku za výcvikom IS až 15-tisíc zahraničných džihádistov z 80 krajín sveta.
S odvolaním sa na správu OSN o tom v piatok informoval britský denník Guardian. Správu vypracovanú panelom OSN, ktorý monitoruje al-Káidu a Taliban, dostane na posúdenie aj Bezpečnostná rada OSN.
Pomáha Facebook
Do krízového regiónu podľa správy cestujú aj extrémisti z bohatých európskych krajín, medzi inými aj z Rakúska, Nemecka, Francúzska, Ruska či Británie.
Podľa denníka Washington Post cestuje do Sýrie mesačne viac ako 1000 zahraničných bojovníkov.
Na základe podkladov zo zdieľaných kont na sociálnych sieťach Facebook, Twitter či Google+ sa od roku 2010 počet zahraničných bojovníkov v Iraku a Sýrii v porovnaní s ostatnými 20 rokmi značne zvýšil.
Čísla sú niekoľkonásobne vyššie ako tomu bolo počas prvého rozmachu terorizmu v rokoch 1990 až 2010.
Prudký nárast počtu sympatizantov a členov radikálnych skupín, predovšetkým IS, naznačuje podľa OSN na pokles popularity teroristického hnutia al-Káida.
Potenciálnych regrútov odstrašovala podľa správy OSN najmä príliš konzervatívna a dogmatická rétorika al-Káidy.
IS používa účinnejšie metódy náboru, napríklad sociálne siete. Moderná forma prezentácie oslovila nový typ zahraničných bojovníkov.
Západ bude tvrdší
Situácia znepokojuje najmä USA, ktoré na pôde Bezpečnostnej rady OSN v septembri presadili rezolúciu zaoberajúcu sa hrozbou rastúceho záujmu cudzincov vstúpiť do teroristických skupín.
Rezolúcia žiada od krajín, aby bránili svojim občanom v pridávaní sa k zahraničným extrémistickým organizáciám.
USA a viaceré európske krajiny už zaviedli zákony umožňujúce súdiť občanov, ktorí cestujú do rizikových zón práve za týmto účelom.