OUAGADOUGOU. Budovy parlamentu a štátnej televízie v hlavnom meste Burkiny Faso vo štvrtok vyrabovali tisíce opozičných demonštrantov, ktorí protestujú proti zámeru pozmeniť ústavu a umožniť tak prezidentovi Blaisovi Compaorému zotrvať pri moci.
Podľa miestneho spravodajcu agentúry Reuters výtržníci v parlamente založili požiare, zatiaľ čo televízia v dôsledku ich konania musela prerušiť vysielanie.
Dav následne zamieril k prezidentskému palácu, odkiaľ zdroje z prostredia diplomacie a bezpečnostných síl hlásili paľbu ostrými nábojmi a vypúšťanie slzotvorného plynu.
Na čele Burkiny je od roku 1987
Nepokoje v uliciach Ouagadougou vypukli pred plánovaným hlasovaním zákonodarcov o referende s cieľom zrušiť ustanovenie ústavy obmedzujúce pôsobenie prezidenta na dve funkčné obdobia.
Compaoré by sa tak mohol budúcu jeseň uchádzať o znovuzvolenie, hoci v skutočnosti stojí na čele krajiny už od prevratu v roku 1987.
V súvislosti s nepokojmi sa objavili správy, že vláda sa takéhoto zámeru vzdala, čo následne potvrdil minister komunikácií Alain Edouard Traoré.
Státisíce Burkinčanov demonštrovali v Ouagadougou a iných mestách ešte v utorok, keď opozícia v krajine odštartovala kampaň občianskej neposlušnosti.
Významný líder chudobného štátu
Compaoré si v západoafrickom regióne buduje povesť významného lídra.
Plní úlohu sprostredkovateľa v tamojších konfliktoch a vystupuje ako dôležitý spojenec Západu v boji proti moslimským extrémistom napojeným na al-Káidu.
Zámer pozmeniť ústavu v jeho prospech však rozdeľuje krajinu, ktorá patrí medzi najchudobnejšie na svete napriek tomu, že je jedným z najväčších producentov bavlny a rozvíja ťažbu zlata.
Francúzsko ako bývalý koloniálny správca Burkiny už Compaorého vyzvalo, aby sa riadil chartou Africkej únie, na základe ktorej by lídri nemali meniť zákony v záujme zotrvania pri moci.