Canberra 3. decembra (TASR) - Austrália dnes využila britskou vládou vypracovanú správu o porušovaní ľudských práv v Iraku na presviedčanie skeptickej verejnosti o nevyhnutnosti zbaviť Irak všetkých jeho zbraní hromadného ničenia.
Šesť dní pred 8. decembrom, ktorý je pre irackého prezidenta posledným termínom pre zverejnenie plného zoznamu zbraní hromadného ničenia, britské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo 23-stránkovú správu dokladujúcu "barbarstvá jeho režimu".
Režim Saddáma Husajna má podľa tohto dokumentu na svedomí mučenie, znásilňovanie a ďalšie formy utláčania irackého obyvateľstva.
Ako v tejto súvislosti konštatoval šéf austrálskej diplomacie Alexander Downer, správa, hovoriaca napríklad o ponáraní obetí do kyseliny či vypichovaní očí, je svedectvom toho, že Irak je jediným štátom v súčasnom svete, ktorý používa takéto drastické praktiky proti svojim vlastným občanom.
"Dokument nám pripomína, s akým druhom režimu máme dočinenia," povedal Downer.
Správy o represáliách Saddámovej vlády však podľa neho nie sú ničím novým. Ako uviedol, Canberra poukazuje na porušovanie ľudských práv v Iraku už od roku 1991.
Ako v pondelok uviedol minister zahraničných vecí Jack Straw, Iračania žijú v strachu a útlaku a iracká vláda porušuje svoje medzinárodné záväzky.
Organizácia Amnesty International však obvinila vlády USA a Británie z "chladného a vypočítavého zneužívania" situácie v oblasti ľudských práv na obhajovanie prípadného vojenského útoku na Irak.
"Nezabúdajme, že tie isté vlády ignorovali správy Amnesty International o rozsiahlom porušovaní ľudských práv v Iraku pred vojnou v Perzskom zálive," vyhlásila v pondelok generálna tajomníčka organizácie Irene Khanová.
1 20 sla pel