Londýn 3. decembra (TASR) - Prístup amerických a európskych úradov k boju proti terorizmu a najmä pripravenosť čeliť teroristickým útokom na vlastnom území porovnáva britský týždenník Economist v úvodníku pod titulkom: Prípravy na teror.
V Európe podľa neho prevláda názor, že Amerika to trochu preháňa: 11. september sa možno líšil od predchádzajúcich teroristických epizód rozsahom škôd, ale nie svojou podstatou, ktorá sa zase výrazne nelíši napríklad od nepokojov v Severnom Írsku.
Je teda skutočne potrebné meniť rebríček priorít? Je, ak pristúpime na to, že terorizmus z dielne al-Káidy je skutočne iným druhom násilia než "tradičný" terorizmus. Už dávno pred 11. septembrom experti varovali, že teroristi sa môžu zmocniť chemických, biologických či jadrových zbraní a ohroziť tak životy nie stoviek či tisícov, ale miliónov ľudí.
Všetko, čo podľa Economistu vieme o sieti al-Káida, naznačuje, že jej členovia neuvažujú ako tradiční teroristi, ktorým ide o presadenie svojich politických cieľov. Ich ciele sú mystické, nie racionálne. Násilie páchajú v mene Alaha, a tak sa na nich nevzťahujú žiadne pozemské záväzky k umiernenosti.
"Al-Káida je bohatá a všetkého schopná. Usáma bin Ládin a jeho muži dali jasne najavo, že sú pripravení neveriacim národom spôsobiť maximálne škody a že pri tom chcú použiť nekonvenčné zbrane," píše Economist.
Vzhľadom na existenciu takejto hrozby je určite správne prehodnotiť doterajšie domnienky o terorizme a bezpečnosti verejnosti. Žiadna krajina, ktorá sa považuje za možný cieľ, sa nemôže vyhnúť nutnému zabezpečeniu nemocníc pre prípad biologického útoku či opatreniam proti radiačnému zamoreniu.
Amerika niečo také považuje za samozrejmosť. Európe, ktorá zatiaľ bola veľkého útoku ušetrená, hrozí, že ju vlastná skúsenosť s celkom iným druhom terorizmu učičíka k nečinnosti, uzatvára Economist.