ANKARA. Nikto nemôže očakávať, že Turecko vyšle svoje jednotky na obranu sýrskeho pohraničného mesta Kobani.
"Zachrániť ho môžu len iracko-kurdskí bojovníci pešmerga a sýrska umiernená opozícia," povedal turecký premiér Ahmet Davutoglu.
Premiér okrem toho povedal, že letecké útoky, ktoré vykonávajú americké lietadlá, na vyhnanie Islamského štátu z mesta stačiť nebudú. Potrebná je vojenská operácia, povedal Davotoglu pre BBC.
"Ak tam nechce vyslať vojská medzinárodná koalícia, ako sa dá očakávať, že tam pošle Turecko pozemné jednotky?" dodal Davutoglu.
Do mesta v utorok mierili už aj desiatky irackých Kurdov z jednotiek péšmarga. Príslušníci milícií odleteli z Iraku do Turecka, kde sa presunú cez hranicu do Kobani, informovala agentúra Reuters. Turecko pritom pôvodne túto možnosť odmietalo, nakoniec však po rokovaniach pripustilo presun milícií cez ich územie.
Turecký premiér zopakoval výzvu Spojeným štátom, aby vyzbrojili a vycvičili bojovníkov zo Slobodnej sýrskej armády bojujúcej proti sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi, ktorú dlhodobo podporuje Turecko.
USA sa zaviazali, že vyzbroja sýrsku opozíciu v boji proti Islamskému štátu, no je "zložité identifikovať efektívne, umiernené skupiny v čoraz krvavejšom radikalizujúcom sa konflikte," uvádza Washington.
Kobani pri turecko-sýrskych hraniciach je už viac ako mesiac obkľúčené bojovníkmi Islamského štátu. Zatiaľ čo kurdskí povstalci bojujú proti islamistom na zemi, medzinárodná koalícia vedená Američanmi uskutočňuje letecké útoky.
Podľa Pentagonu takéto nálety v Sýrii aj v Iraku stoja denne USA vyše osem miliónov dolárov (6,5 milióna eur).