Orbánova vláda sľubuje, že daň bude najviac dve eurá za mesiac. Aktivistov nepresvedčila, protestovať chcú aj v utorok.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Balász Gulyás je dvadsaťsedemročný študent, ktorý končí posledný ročník štúdia ekonomiky. O politiku sa zaujímal už dlhšie, jeho blog Fideszfigyelö podporilo na Facebooku vyše 114-tisíc ľudí.
Keď sa dozvedel, že vláda Viktora Orbána plánuje presadiť daň za internet, bol pobúrený. „Je to nehorázne a nespravodlivé,“ hovorí pre SME.
Hneď založil na Facebooku skupinu, ktorá odmieta nový krok maďarskej vlády. V priebehu pár hodín získala stotisíc lajkov, v pondelok ich bolo celkovo vyše 215-tisíc.
Gulyásovi sa podarilo v nedeľu zorganizovať demonštráciu proti zákonu, ktorý minulý týždeň poslala maďarská vláda do parlamentu. Ak by prešiel, internetoví provajderi by museli zaplatiť za 1 gigabajt prenesených dát 150 forintov, čo je asi 50 centov.
Denník Financial Times napísal, že je to prvá podobná daň za internet na svete.
Svietili mobilmi
„Tento zákon je hlúpy, nepotrebný a zlý. Škodí to ekonomike, môže spôsobiť, že zahraničné call centrá opustia krajinu,“ hovorí aktivista. V nedeľu sa mu podarilo dostať do ulíc Budapešti niekoľko tisíc až desaťtisíc ľudí (odhady sa rôznia), ktorí na protest svietili mobilmi.
Po ukončení demonštrácie na Námestí hrdinov časť davu prešla pred centrálu vládnej strany Fidesz. Ľudia na nechránenú budovu hádzali staré počítače a príslušenstvo a rozbíjali okná.
„Násilie je totálne neprijateľné,“ reagovala strana vo vyhlásení podľa agentúry MTI.
Gulyás však tvrdí, že demonštrácia sa vtedy už skončila. „Zaujímavé je, že polícia pred budovou nebola, hoci predtým sme ju tam videli,“ hovorí.
Minulotýždňové ohlásenie dane z internetu podľa maďarských médií zaskočilo aj mnohých ľudí z Fideszu. Prišlo nečakane, doteraz sa o tomto opatrení vo vládnych plánoch neuvažovalo. Aktivisti Orbánovi pripomínajú, že ešte v roku 2008 takéto opatrenie odmietal.
Podľa hvg.hu to bol nápad samotného premiéra. Aktivista Gulyás hovorí, že premiér je známy tým, že nie je veľkým fanúšikom nových technológií. „Je digitálne negramotný. Pred piatimi rokmi sa o ňom hovorilo, že nevedel, aký je rozdiel medzi faxom a e-mailom,“ dodáva.
Ministerstvo ekonomiky tvrdí, že nová daň má priniesť do rozpočtu 20 miliárd forintov (60 miliónov eur).
V roku 2013 tvoril podľa konzultačnej spoločnosti eNet, ktorú citoval Reuters, celkový objem prenesených dát v krajine 1,33 miliardy gigabajtov, čo by podľa navrhovanej dane znamenalo takmer 180 miliárd forintov (580 miliónov eur). Prečo je rozdiel oproti vládnemu prepočtu, nie je jasné.
Vláda: Bude strop
Vláda však rýchlo cúvla a teraz hovorí, že na daň bude strop. Pre jednotlivcov to je 700 forintov mesačne (2,3 eura), pre korporácie 5000 forintov (16,2 eura). Aktivistom to však nestačí.
„Pre mnohých chudobných je aj táto suma vysoká. Chcem ho úplne zrušiť,“ dodáva Gulyás.
Kritika zaznela aj z Bruselu. „Je hrozné, že vláda Maďarska si myslí, že môže zredukovať slobodu médií, útočiť na vlastníkov médií a potom zdaniť alternatívu. Zlý smer!“ napísala na Twitteri odchádzajúca podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová, ktorá má pod palcom digitálnu agendu. Neskôr dokonca vyzvala ľudí, aby demonštrovali.
Práve útok na alternatívnu formu získavania informácií môže byť podľa aktivistov okrem plátania dier v rozpočte jedným z cieľov Orbánovho kroku.
„Obmedzí to právo na informácie. Už teraz platíme za internetové služby 27-percentnú DPH,“ dodáva Gulyás.
Vláda síce hovorí, že platiť ju budú internetoví provajderi, no aktivisti oponujú, že sa to odrazí na cene poskytovania internetového pripojenia.
Vláda na odpor ľudí reaguje s tým, že ide o hystériu. Podobnú daň už presadili pre banky či telekomunikačné spoločnosti.
Aktivistov však nepresvedčila. Ak necúvne, ďalšia demonštrácia po nedeli bude už v utorok večer.